خانه »»»» دست نوشته ها »»»» قطار شبکه کودک را مجهز کردیم

قطار شبکه کودک را مجهز کردیم

عموپورنگ ,پورنگ,برنامه کودک,شبکه کودک

اگر بپذیریم این کودک سالاری است که بر نهادهای خانواده و مدرسه حاکم است ، اینک باید بگوییم که قلمرو این فرمانروایی تا سطح رسانه ملی گسترش یافته است و به تدریج یک شبکه تلویزیونی فرم و محتوای خود را مطابق سلیقه و مطالبات کودکان تغییر می دهد و شبکه دو به شبکه کودک تبدیل می شود . تخصصی شدن شبکه های تلویزیونی البته یک ضرورت رسانه ای است که در همه جای دنیا پذیرفته شده است . شاید هیچ شبکه ای برای تخصصی شدن به اندازه شبکه کودک با توجه به این که کودکان و نوجوانان طیف وسیعی از مخاطبان این رسانه را تشکیل می دهند ، اولویت نداشته باشد. از سوی دیگر این دگردیسی رسانه ای فرآیند پیچیده و چالش برانگیزی است که راه دشواری را در پیش دارد ، به همین منظور درباره ضرورت تاسیس شبکه کودک و چگونگی فرآیند و شکل گیری آن با دکتر محمد میرکیانی ، مدیر شبکه کودک به گفت وگو نشستیم که می خوانید.

گفت وگو با مدیر شبکه کودک به بهانه روز جهانی کودک و رسانه

سایت خبری سیمافیلم / سید رضا صائمی :


*** آقای دکتر میرکیانی بالاخره شبکه دو به شبکه کودک تبدیل می شود یا هنوز زمان و شرایط بیشتری برای این کار نیاز است ؟

koodakاینجا کلیک کنید


از زمانی که من از گروه کودک شبکه یک در شبکه دو مستقر شدم ، بخش قابل توجهی از برنامه های این شبکه مختص برنامه های کودک و نوجوان شده است. البته ما باکس های کاملا تخصصی هم تعریف کردیم مثل « صبح بخیر بچه ها » یا « عصر بخیر بچه ها » و« شب بخیر بچه ها » . گسترش این باکس ها خود به معنی تبدیل شدن شبکه دو به شبکه کودک است. مثلا « شب بخیر بچه ها » که تایم آن ۱۵ دقیقه است ، در آینده می تواند به یک یا دو ساعت تبدیل شود که یک بخش آن هم قصه گویی باشد. ما در حال حاضر سیمای کودک و نوجوان داریم. برنامه های ماهواره ای ۸ ساعت برنامه دارند که در دو مرحله تکرار می شود. اکنون روزانه ۷ ساعت در باکس های مختلف برای سطوح کودک ، نوجوان و خردسال طی صبح ، عصر و برنامه های شامگاهی برنامه پخش می شود و عملا یک فضای ذهنی شبکه ای را برای مخاطبانش ایجاد کرده است. ما لوگوی مستقل داریم ؛ در واقع دارای برنامه ها و آیتم های لازم برنامه کودک هستیم که گسترش کمی و زمانی آن به شبکه کودک شدن می انجامد.
*** آیا همه برنامه های شبکه کودک برای کودکان است یا برنامه هایی درباره کودکان هم خواهید داشت؟


بله. بخشی از برنامه های شبکه دو در آینده تبدیل می شود به برنامه های درباره بچه ها . یعنی ساعت های که بچه ها بیننده این شبکه نیستند ، این آیتم روی آنتن می رود ؛ مثل برنامه “تصویر زندگی” که می تواند درباره تغذیه کودک ، روان شناسی کودک و… باشد که در واقع مخاطب آن پدر و مادرها هستند.


*** من متوجه یک موضوع نشدم و آن این که آیا شبکه کودک به همین ۷ ساعت برنامه کودکی که از شبکه دو پخش می شود اطلاق می شود یا به طور کلی شبکه دو به برنامه های کودکان اختصاص می یابد؟


ببینید ما در ساعت های که ساعت زنده برای تماشای تلویزیون از نظر کودکان است ، به پخش برنامه های آنها می پردازیم . ممکن است در ساعت ۱۲ شب شبکه دو یک برنامه سیاسی داشته باشد ، خب منطقی است که یک کودک نباید تا آن ساعت پای تلویزیون بنشیند. هر چند همان برنامه سیاسی نیز می تواند به نوعی به مساله کودکان ارتباط پیدا کند ؛ مثلا بحث خشونت در باره کودکان یا حقوق و آموزش کودکان و مسائلی از این دست . به طور کلی برنامه های این شبکه باید به نوعی با موضوع کودک و نوجوان ارتباط داشته باشد.
*** پس با این حساب شبکه های دیگر برنامه کودک پخش نمی کنند؟


در حال حاضر شبکه اصلی برنامه های کودک شبکه دو است ؛ اما نه به این معنی که شبکه های دیگر برنامه های کودک پخش نکنند ، یعنی شبکه های دیگر ، گروه کودک و نوجوان ندارند. مثلا گروه کودک شبکه یک منحل و در شبکه دو ادغام شده است ، لذا برنامه های کودکی که از شبکه یک پخش می شود بخشی از زیر مجموعه گروه اجتماعی شبکه یک است . دقیقا مثل شبکه سه ، چون شبکه اصلی برنامه های ورزشی این شبکه است اما این به این معنی نیست شبکه های دیگر برنامه پخش نکنند.
*** با وجود شبکه دو برنامه های کودک شبکه های دیگر در این شبکه ادغام نمی شود؟


در برخی مواقع این اتفاق افتاده است ، مثلا « خاله شادونه » و « آستانه » از شبکه یک به شبکه دوم منتقل شد. در واقع شبکه های دیگر کد تولید برنامه های سنگین در حوزه کودک و نوجوان نخواهند داشت .
*** آیا یکپارچه شدن برنامه های کودک در یک شبکه باعث اختلاف برنامه سازان کودک در تصاحب یک شبکه به نفع خود نمی شود ؟

بگذارید خیلی شفاف تر بگویم مثلا بین برنامه «عمو پو رنگ » از شبکه یک و « فیتیله » از شبکه دو بر سر این که به کدام شبکه تعلق دارند و کدامیک باید به شبکه دیگری نقل مکان کند ، اختلافی پیش نمی آید؟
نه این یک مساله سلیقه ای است . ببینید برای اولین بار در تاریخ تلویزیون ایران یک شبکه به برنامه های کودک اختصاص می یابد و خود این آغازگری یک فضیلت است. شما می دانید گروه کودک و نوجوان شبکه یک باسابقه ترین گروه تلویزیونی در حوزه کودک و نوجوان است و بیش از ۴۰ سال سابقه دارد و درست نیست که یک دفعه آنتن برنامه های کودک این شبکه خالی شود. به شکل صد در صد نمی توان شبکه های مختلف را از برنامه های کودک تهی کرد ؛ اما فقط یک شبکه اگر روزی ۸ ساعت برنامه کودک پخش کند به طور طبیعی رضایت بچه ها حاصل می شود و بعد از ۸ ساعت دیگر به دنبال برنامه کودک از شبکه دیگر نیستند. آن زمانی که بچه ها شبکه های مختلف را برای تماشای برنامه های کودک جستجو می کردند ، به این دلیل بود که ما حجم بالایی از برنامه کودک نداشتیم .


*** البته اگر برنامه های خوبی در شبکه های مختلف در حوزه کودک و نوجوان ساخته شود بچه ها از همه آنها استقبال می کنند ؛

مثلا موفقیت برنامه « عموپورنگ » به حدی زیاد بود که من گمان می کردم تا سال های سال هیچ برنامه ای نمی تواند رقیب آن بشود . در حالی که الان می بینیم برنامه های مثل « خاله شادونه » یا گروه فیتیله چقدر در میان کودک و حتی بزرگترها محبوبیت پیدا کرده اند.
البته ما همیشه به آقای فرضیایی نیاز داریم . ایشان یک چهره تکرار نشدنی است منتها چیزی که مایه نگرانی من است این مساله است که اگر آقای فرضیایی به عنوان یک سرمایه رسانه ای و ملی به شبکه کودک نیاید ، آسیب ببیند چون زمانی که من خودم مدیر گروه کودک شبکه یک بودم به گونه ای برخورد می کردیم که برنامه کودک با برنامه های شبکه دو همپوشانی پیدا نکند . ولی الان به ناچار به دلیل حجم زمانی برنامه های شبکه کودک ، این اتفاق می افتد و موجب می شود برخی از بچه ها موفق نشوند برنامه عمو پورنگ را تماشا کنند. حتی من طرحی دادم که فیتیله ای ها به عنوان مهمان به شبکه یک بیایند تا بهره آن به خود بچه ها برسد.


*** آقای دکتر تاسیس شبکه کودک به هر حال به امکانات و نیروی انسانی بیشتری محتاج است . آیا ما دارای این ظرفیت هستیم ؟

با امکانات و سرمایه های مادی و معنوی موجود توان برپایی و مدیریتی چنین شبکه ای را داریم؟
بله. ما تمام امکاناتی را که شبکه دو را به شبکه کودک فعال و پویا و در حد معیارهای بین اللملی تبدیل بکند داریم . مهم این است که مسئولان رده بالای سازمان برای ایجاد چنین شبکه ای تصمیم بگیرند. ببینید من یک قطار در حال حرکت را تجهیز کردم و تنها منتظر اعلام حرکت این قطار از سوی مسئولان سازمان هستیم تا هر چه زودتر این قطار شروع به حرکت کند. ضمن این که برپایی چنین شبکه ای به هزینه و بودجه های کلانی محتاج نیست و همیشه هزینه زیاد کردن به معنی خوب کار کردن نیست . ما باید از کمترین امکانات بیشترین بهره را ببریم و عرصه برنامه های کودک را وسیع تر کنیم . تاثیرات این شبکه فراتر از فواید رسانه ای است . ایجاد این شبکه به طور غیر مستقیم می تواند در کاهش افت تحصیلی ، کاهش نابهنجاری های کودکان و نوجوانان ، رشد ادبیات و هنر کودک و نوجوان تاثیر بگذارد . ضمن این که نهادهای مرتبط دیگر مثل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، سازمان تبلیغات اسلامی ، وزارت آموزش و پرورش و… نیز به این واسطه فعال می شوند. این را هم اضافه کنم به بهانه تاسیس شبکه کودک ، سازمان می تواند از مراکز تولید کننده و وارد کننده تلویزیون عوارض بگیرد چون مخاطبان تلویزیون افزایش پیدا می کند و اصلا خودش به یک منبع درآمد برای سازمان تبدیل می شود.


*** آقای میرکیانی یکی از بخش های بسیار مهم در کار کودک حوزه انیمیشن است و بسیاری از انیماتورهای ما مثل آقای زرین کلک و عظیمی انتقاد داشتند که حمایت نمی شویم و اگر از ما حمایت شود انیمیشن های بسیار خوبی در ایران ساخته خواهد شد که حتی می تواند با نمونه های خارجی آن رقابت کند . آیا شما در شبکه کودک برنامه و سیاستی برای حمایت از صنعت انیمیشن سازی و بهره گیری از آن را در دستور کار خود دارید؟


ببینید در عرصه تولید انیمیشن مرکز هنری – فرهنگی صبا متولی است . منتها باید مشخص شود حمایت یعنی چی؟ چون ما نمی توانیم از آنها حمایت مالی کنیم ،ما باید طرح داشته باشیم . ما همیشه فرصت اکران و نمایش این انیمیشن ها را در تلویزیون فراهم کرده ایم . من زمانی که مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه یک بودم یک مجموعه ۸۰ قسمتی انیمیشن تولید کردیم به اسم « قصه ما مثل شد » که در شبکه دو هم تکرار شد . ببینید یک زمانی انیمیشن برای جشنواره ها و سینما تولید می شود و یک زمانی هم برای تلویزیون که باید میان این دو تفاوت قائل شد . ما باید به تعریف روشنی از انواع انیمیشن برسیم . من ۴ سال پیش طرح انیمیشن بومی را مطرح کردم که چیزی مثل تام و جری ایرانی تولید کنیم . به نظر من ظرفیت این کار به شکل کاملی در داخل وجود دارد و می تواند به نیازهای گسترده رسانه ملی در این زمینه پاسخ دهد. به نظر من علاوه بر انتظاراتی که از مسئولان سازمان داریم ، باید یک طرح قابل اجرا در این زمینه ارائه کنیم . کسانی که شما از آنها نام بردید افراد متخصص و محترمی هستند اما باید برای رسانه تولید انبوه بکنند.
*** ارزیابی شما از تاثیر شبکه کودک بر روی سینمای کودک و نوجوان چگونه است؟


با اطمینان کامل می گویم که یکی از پشتوانه های اصلی سینمای کودک ، شبکه کودک خواهد بود. ما از سینمای کودک یک حمایت مستقیم می توانیم داشته باشیم از جمله پخش آثار سینمایی کودک از این شبکه . برای مثال برای اولین بار ما از طریق برنامه های کودک شبکه دو جشنواره فیلم کودک و نوجوان را پوشش دادیم. یا خانم زارعی یا همان خاله شادونه برنامه افتتاحیه جشنواره سینمای کودک را اجرا کرد . اینها امکاناتی است که شبکه کودک در جهت ارتقای سینمای کودک و نوجوان در اختیار آنان قرار می دهد. ضمن این که شبکه کودک به صورت غیر مستقیم نیز می تواند از سینمای کودک حمایت کند برای مثال از طریق تبلیغات آثار سینمایی یا حضور شخصیت های کودک سینمایی در تلویزیون و امثالهم.
*** آقای دکتر ما همواره از برنامه یا شبکه کودک و نوجوان نام می بریم اما واقعیت این است که به بخش نوجوان آن کمتر توجه شده است و برنامه هایی که برای این گروه سنی تولید می شود بسیار کم و ضعیف است ، که البته این مساله به سینمای نوجوان هم قابل تعمیم است . به نظر شما در این حوزه کم کاری صورت نگرفته است؟


ما در شبکه دو برنامه ای داریم به عنوان « عصر بخیر بچه ها » که به نوجوانان اختصاص دارد . ما بر اساس تعریفی که آموزش و پرورش مثل همه جای دنیا درباره نوجوان کرده است ، برنامه های خود را تعریف می کنیم که در واقع یک تعریف سنی و البته نسبی است. ما چند سال قبل برنامه ای به نام « نیم رخ » داشتیم که بعد به برنامه آستانه تبدیل شد . خوب این برنامه دقیقا درباره نوجوانان و متناسب با مقتضیات سنی این دوره بود. به نظر من تاسیس شبکه کودک و نوجوان فرصت های بیشتری را فراهم می کند تا به تولید برنامه های ویژه نوجوانان توجه بیشتری صورت گیرد.


*** یکی از نقدهای جدی که در سال های اخیر به برنامه های کودک شده ، مجری محور شدن آنهاست که موجب می شود بسیاری از برنامه های شبکه کودک فرم و شکلی تکراری به خود بگیرد .شبکه کودک نسبت به این موضوع چه تحلیلی دارد؟


من از این مساله دفاع می کنم و آن را یک نیاز رسانه ای می دانم . ببینید در سال های قبل به اندازه امروزآثار تصویری در اختیار کودکان قرار نداشت . امروزه کودکان حتی از بقالی سر کوچه هم می توانند فیلم انیمیشن تهیه کنند . شبکه های مختلف هم که دائم کارتون پخش می کنند . از سوی دیگر زندگی روزمره به ویژه در کلانشهرها فرصت ارتباط نزدیک انسانی را به شدت از کودکان و بزرگسالان گرفته است و کودکان و خردسالان به دنبال کسانی می گردند که با آنها حرف بزنند. مثلا خیلی از بچه ها مدت ها در نوبت قرار می گیرند برای یک دقیقه هم که شده با خاله شادونه تلفنی صحبت کنند. لذا به نظر من داشتن مجریان توانای کودک و نوجوان یک ضرورت رسانه ای است که مخاطب کودک ، خود طالب آن است. ضمن این که در یک برنامه دو یا سه ساعته مجری در کل ممکن است دو ساعت صحبت کند منتها چون اجرای او در کل برنامه تقسیم می شود ، گاهی به نظر می رسد این آیتم خیلی پر رنگ شده است. به این مساله هم توجه داشته باشید که کودکان به داشتن یک برنامه زنده که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند بسیار علاقه مندند و اگر منصفانه نگاه کنیم موفق ترین برنامه های کودک ، برنامه هایی بوده اند که مجری محور بودند.

منبع

تاریخ انتشار :۲۱/۹/۸۸
ساعت انتشار :۱۶:۱۵

همچنین ببینید

wpid-wp-1450181978332.jpg

چرا من؟

«چرا من؟» همیشه داستان از یک سوال ساده شروع می‌شود و چه تفاوتی می‌کند که …

۱۷۰ دیدگاه

 1. دایی ببخشید هم به خاطر اینکه کامنت بالا طولانی شد هم به خاطر این یکی
  **مهر فروتن** جان ببخشید اصلا حواسم نبود ببخشید اسمت رو اشتباه نوشتم **شیوا من هم دوست دارم عزیزم
  راستی بالاخره بعد از این همه مدت آپ کردم اگه دوست داشتین … دایی واقعا ببخشید

 2. سلام دایی خوبین؟
  دایی یه کهکشان ممنووووووووووووون واسه اسم روژان !
  ** مرضیه عزیزم یه سر کوچولو به نظرات وبت بزن … راستی من قضیه ترک شیراز و کازرون رو درست نفهمیدم ولی تو کلاس ما هم ترک داریم هم لر تو کلاس که اصلا هرچی بهشون میگم ترکی حرف نمی زنن ولی تو خوابگاه با هم حرف میزنن اما فکر نکنم زیاد با هم تفاوت داشته باشن
  **آجی عباسی :آره دوم تجربیم من هم زیستم رو خیلی دوست دارم ولی دوم تجربی سخت تر از سوم و بقیه رشته هاست آخه ما مجبوریم هر روز تا ۲ مدرسه باشیم (امروز نه).من که به مامان گفتم کلپک (آجی فیاضی *)گفت :آره همون کلپوکه ولی ما نمیگیم کلپک!

 3. *********شیرین********* جوون خوش به حالت که عمو دیدی. ما را هم توی شادی خودت شریک کن.
  شیرین جان من نوع نوشتن شما را خیلی دوست دارم خیلی شادو شیرین می نویسی. همیشه کامنت هات را میخوانم. اون مدت که کامپیوترت خراب بود داشتم افسردگی می گرفتم. شما من را یاد یکی از دوست های اصفهانم میندازید اونم مثل شما خیلی شاد بود وقتی کامنت هات را میخوانم احساس میکنم اون نوشته. اون قدش یکم کوتاه بود و یکم تپلی چشم های مشکی پر از برق شیطنت. و وقتی می خندید لپهاش می رفتتو ( چال می افتاد)
  شما هم این شکلی هستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اگه دوست داشتی میشه بگی چه شکلی هستی!!!

 4. اقای فرضیایی , اقای سلیمی خیلی زیبا و پر محتوا می نویسند. یعنی برنامه هم شاده و هم اموزنده و یک قطبی نیست. خدا براتون نگهش داره.
  خیلی دوست دارم نوع قلم ونوشته هاشون را در ماه محرم ببینم. مطمئنا بازم گل می کارند.

 5. عمو جوون پس صدای خنده همکارتون که همیشه از پشت صحنه میاد صدای اقای سلیمی نه!!!!!

 6. نیمرخ هم شما بودین؟من که کلا این برنامه رو ندیدم ولی فرزاد حسنی رو یادم هست که بود توش!درسته نه؟
  اون موقع فکر کنم ۹ یا ۱۰ سالم بود

 7. راستی عمو این روزا سرم خیلی شلوغه…برنامه دوشنبه رو همین الان دیدم…خیلی جالب بود …. برنامه دیروزم که نشد ببینم…تو راه تصادف شده بود ما هم ۲ ساعت موندیم تو راه… وقتی رسیدم ۱۵ گذشته بود…بعد خوب زشت بود از در اومدم بشینم پای برنامتون دیگه نشستم پیش پدر مادرم….انشالله غروب که سروش سیما بزارش تو سایت اونم میبینم….موفق باشین….

 8. سلام عمو …همه که همه چیو گفتن… به نظر من موندن تو شبکه یک شما رو از بقیه متمایز میکنه…حد اقل این یکیو دیگه نمیوتنن تقلید کنن.

 9. سلاممممم به بابای داریوش *:-) صبحت بخیر و شادی *:-)
  سلاممممممممممممممممممم مامان فاطمه *:-) صبحتون بخیررررررررررر *:-)
  سلامممم ابجی های مهربونم صبح شما هم بخیر *:-)
  به اندازه گریه گنجشک دوست دارم.شاید این دوست داشتن کم به نظر بیاد ولی گنجشک وقتی گریه میکنه میمیره :-(
  .
  *شیرین دخترتون*

 10. عمو سلام برنامتون عالیه چقدر لحظه ای که با معلمتون صحبت کردین قشنگ بود خیلی دوست دارم راستی عمو شما قراره برین شبکه ۲

 11. ‏*خانم عباسی* بیژو رو دیدم تصویب شد! رویا جان گفت طرفای اونا به مارمولک می گن “کلپوک” بندری ها هم شبیه این رو می گن” کلپک” روی پ فتحه بذارید. راستی شما نسل سومی هستید؟؟؟!!! * شیرین جان و مریم گلی* تبریک بابت دیدار عمو. بهار جان هم اشکال نداره بازم عمو رو می بینی. *مشکات عزیز* با هزار عذرخواهی ممنون بابت تبریک روز دانشجو. منم این روز رو هر چند خیلی دیره تبریک می گم. شرمنده ی شما مهرفروتن!

 12. وای!من چقد اون بالا زشت افتادم!جان شما عکاس حرفه ای نبوده…

 13. سلام بچه ها!دوستان!
  هول کردم به خدا…یکی بگه چهارشنبه چه خبر بود؟عمو کی می آد؟شنبه برنامه داره؟مگه محرم نیس؟
  بچه ها…یکی جواب منو بده،مُردم!

 14. شرمنده، من به جان خودم ایرانیم چرا زده کویت؟!!!

 15. به نام خدا
  .
  .
  سلام عمو
  بله، کاملا متوجه شدیم که “شوخی هم حدی داره”
  وجدانا اگه تمام موضوعات اینجا رو الکی به خودمون ربط می دادیم این یکی شک ندارم کاملا مربوط به بنده بود
  خوشم میاد نزدیک نیم ساعت فقط گفتین شوخی هم حدی داره
  خوب موضوع برنامه رو می ذاشتین “شوخی” اینجوری دیالوگها هم با موضوع مرتبط بود
  این مطالبو اصلا با خشونت نخونین، چون در کمال آرامش نوشتم، می گم کاش اون “حرف نزن” رو هم می گفتین دیگه خیالم راحت میشد
  اگه عیب نداره چندتا پیام برای دوستام دارم، اگه عیب نداره:
  “خانم عباسی” سلام، به گمانم یه عذرخواهی به شما بدهکارم، البته باور بفرمایید چیز خاصی نگفته بودم ، فقط ابراز خوشحالی که شما رو با اسم خودتون دیدم، در هر صورت ببخشید
  “بهار” جان تو که منو کشتی، خوب آجی من قبول کن تو اشتباه کردی
  “شیوا صرامی” عزیز، از محبتت ممنون، برام دعا کن چون حسابی محتاج دعام
  “ژاله” و “نرگس” و “تینا” و “فائزه بند انگشتی” و “مائده” دلم برای همتون تنگ شده اما باور کنید حسابی سرم شلوغه ، “ژاله” خانوم به اون قلبت هم که یکی در میون می زنه بگو که اشتباه کرده، هیچ وقت هیچ کدوم از دوستای اینجا برای من تکراری نمیشن، بابا خوب منم کاروزندگی دارم ها (الان باز بهتون بر بخوره، عمو رسما تو برنامه بگن : فیاضی شوخی حدی داره)
  “سولماز” جان هم شعرات قشنگن، هم نقاشی هات، انشاءالله همیشه موفق باشی، فراموش نکن تموم آدمهایی که اینجان برام قابل احتراما، درسته هیچ وقت تو مثل پریسا نمیشی، اما بدون پریسا هم هیچ وقت مثل تو نبود، هر کدوم جایگاه خودتون رو دارید و قابل احترام
  عمو، این کامنت در نهایت جدیت بود، ببینم بازم….
  موافقم، شوخی هم حدی داره
  ضمنا گفتین “سلام قرار بود به جای صرف وقت بیش از اندازه در اینجا به اصلاح امور تحصیلی خودتون (فقط شما رو نمیگم) بپردازید”
  منم می گم “سلام قرار بود فقط چهارشنبه ها پست جدید بذارین دقیقا فقط شما رو می گم”
  راستی چه خوب شد اون کامنتم ارور دادو ثبت نشد والا منم یکی از همین “فقط شما رو نمی گم” ها بودم
  شوخی هم نکردم، چنان زدین تو ذوقم که دیگه شوخی کردن از یادم رفته
  خدانگهدار

 16. راستی نوشته ی حرم عبدالعظیم خیلی قشنگ بود

 17. عمو شیطونم اون که گفتم تو نتی رو نذاشتیاااااااااا:)دوستت دارم عمویی
  شبت بخیر و سلامت
  دو هفته دیگه میام امتحان ترممو بدم و میمونم دیگه!خداییش…….

 18. چرا این عکسا عوض میشه!!!؟آخی واقعا با معلمتون صحبت کردید ؟خوش به حالتون … الان دارم غبطه میخورم:(

 19. فراموش کردن سخت است رفتن و آمدن هم!نمیدانم ولی برمیگردم………………………………………….

 20. البته ارجینال ایرانیم دیگه!!!!شایدم نه!!نمیدونیم

 21. خیلی باحاله!این چرا رو کشورا قاطی داره!اتریش الان ایران شد!!!!!!!

 22. به نام او
  سلام عمو فرضیایی عزیزم
  تو کامنت بچه ها خوندم امروز با معلمتون صحبت کردید بهتوت تبریک میگم حتما خیلی هیجان زده شدید
  خیلی خوشحالم عمو جون امیدوارم بازم از این روزای خوب واستو ن تکرار بشه
  ***********************************
  به شیرین و مریم عزیز هم تبریک میگم که عمو رو دیدن
  به قول شیرین جیگیلی جیگیلی جیگیلی خیلی خوشحالم

  عمویییییییییییییییییییییییییییییی عید برنامه دارید آره ؟ چقد خوب حداقل عید میتونم شما رو ببینم
  امروز از در و دیوار خبر خوب می شنوم … بابا چه خبره من قلبم زود خالی میکنه بابا به فکر منم باشید

  علی علی

 23. اقای فرضیایی سلام
  وسلام به همه دوستان گلم.
  رامینا جان ، نرگس جان شرمنده خواهرای گلم که نتونستم جوابتونو بدم شارژم تموم شده بود.
  اره قشنگای من رفتم با شیرین جون عمو رو دیدیم.
  ولی من که اقای فرضیای را دیدم.خیلی عمو جدی بود بچه ها. تو رو خدا خواهش میکنم دوستای من خواهرای گل و نازنین من ، اگه عمو پورنگ تونو دوست دارید خواهش میکنم ازتون که عمو رو با کامنتهای بلند بالاتون با کامنت های الکی و بی ربطتون ناراحت نکنید.اقای فرضیایی از دست یه سری از دوستان خیلی ناراحت بودند.
  اقای فرضیایی اگه این سایت را راه اندازی کردند اگه خودشون به تنهایی اداره میکنند فقط به خاطر یه ارتباط دوستانه و صمیمی و کودکانه هست .
  پس بیایم با هم دیگه در کنار عموی خوبمون فضای شاد و کودکانه ی اینجا را حفظ کنیم وبا حرفای بی ربط و چرت و پرت فضای دوستانه و کودکانه ی اینجا را بهم نریزیم.
  امیدوارم با این حرفایی که زده میشه و خود اقای فرضیایی ، خانم عباسی و بعضی از دوستان می گویند توجه و عمل کنیم. برای همتون ارزوی موفقیت دارم.
  خدانگهدار.

 24. ابجی ژاله جونم تبریک می گم عکس جیمیلت را…خیلی خوگشله….دست ابجی سولمازم درد نکنه.

  امیدوارم خدا نعمت هایش را برایتان سرازیر کند:
  رنگین کمانی،به ازای هر طوفان
  لبخندی،به ازای هر اشک
  دوستی فداکار،به ازای هر مشکل
  نغمه ای شیرین، به ازای هر آه
  و اجابتی نزدیک،برای هر دعا
  دوست دارم عموی مهربونم.

 25. *به نام خدای مهربون*
  سلاممممممممممممممممممممممممممممممممممممم….خوشحال و شاد و خندانم…قدر عموجون را میدانم…
  عمویی سلام….الان من ذوق مرگ شدم…عمو برنامه ی امروزتون عالی بود مثل همیشه…عمو جونم خسته نباشید….اون قسمتی که خانوم معلمتون زنگ زدن خیلی جالب و قشنگ بود…دلم واسه ی معلم های ابتداییم تنگولیده عمو.
  عمو اون موقعی که داشتین واقعی می افتادین ما هم واقعی داشتیم سکته می کردیم(غصه)
  عمو ابجی شیرین هم شما را دید….خداروشکر…خیلی خوشحال شدم…عمو تازه شما عید برنامه دارید……….یه جیغ بنفشی کشیدم از ذوقم…….به قول ابجی نرگس دیگه نگران نیستیم که عید داره میاد…دیگه لباس عیدی می خریم…عید دیدنی میریم… عید سال پیش که اصن خوب نبود…اخ جون امسال ما هم عید داریم.
  عمو خیلی ذوق کردم اخر برنامه شعر امام زمان را گذاشتین…عمو اخر هر برنامتون میذارید یا فقط چهارشنبه ها؟
  اون لحظه ای که داشتین با اقای خلیفه حرف می زدین در مورد*حد*خیلی جالب بود…اقای خلیفه خیلی مهربونه.
  عمو چرا فقط پرچم من فرق داره؟چرا مال همه پرچم ایرانه…به خدا منم ایرانی ام…ابجی ژاله هم منو دیده وااااااااااااااااااااااااایی یادش بخیر عمو چقدر دلم تنگید اون روز که رفتیم خونه ی ابجی ژاله اینا…کاش زود عید برسه………
  عمو جونم خیلی زیاد دوستون دارم.
  آسمون دستاتون پرستاره…..نگاهتون همیشه گرم و مهربون.
  دست علی یارتون خدانگهدارتون…..تو قلب ما می مونه امیددیدارتون.

 26. سلام
  عمو کنار اسم تینا و شیوا و هدی پرچم ایران نیست…یعنی اونا ایران نیستن؟
  عجیبــــــــــــــه!!!!!!!!!

 27. سلام عمو جونم خوبی خسته نباشید برنامه امروز خیلی قشنگ و خوب بود عمو انقدر می ترسیدم بگید از شنبه به خاطر محرم برنامه ندارید وقتی گفتید تا شنبه خداحافظ انقدر خیالم راحت شد که نگو راستی عمو جون چقدر خانم معلمتون خوب بودند معلومه از خانم معلم مهربونها هستن ها
  یه چیزی عمو دیدید امروز تو مسافران فرید چی گفت گفت خیلی لطیفه و خوبه که بچه ها از صبح تا شب عمو پورنگ ببینن دیدی عمو همه طرفدار شما هستن
  دیدید گفتم شما از همه بهترید بی نظرید شما ماهید عمو جون
  دوستون دارم زیاد زیاد قد یه دنیا

 28. مرضیه ( مینو )

  سلام .. خسته نباشی
  سلام اجیا .. خسته نباشین ….
  برنامه ی امروز رو نفهمیدم …. نصفش که هیچی ( تو راه خونه بودم ) نصفیش هم نصفه و نیمه فهمیدم ….
  * راستی داداش …. قرار بود برنامه ی ماه عسل رو واسه دانلود بذاشتی .. چی شد ؟؟؟؟ من اخرش نفهمیدم .. گذاشتیش یا نه ؟؟
  *اجی عباسی … فکر کنم ترک شیراز یا کازرون (اگه درست متوجهش شده باشم) و تبریز و …. یه خورده از لحاظ گفتاری فرق بکنن …
  جواب معما …. خب فرد لال میره به معلمش میگه … معلمه میره به معلمه کوره میگه …. معلمه هم میره به خوده کوره میگه … اینجا فکر کنم معلماشون سالم بودن …. به قول دوستم : خُ اییی چه کاریِ ن …. سی کوره کو نمیگن … فاتحه هم نمیره …. خُش ِ زیاد ناراحت نمیکنه
  *سولماز جان … چه شعر قشنگی گفتی …. نقاشیتم خوشگله
  *فاطمه جان … بابت بسته هم ممنون ….اگه بدونی نامه اتو کجا خوندم ….. از خنده روده بر میشی …..امروز اینقدر قضایا داشتم ….
  *از کی تا حالا شیوا صرامی جان و تینا جان انگلیسی شدن ؟؟؟؟
  *بابا کلبوک چیه … گولی بامزه تره

 29. سلام! در مورد این گزارش فردا نظرم رو می گم اما من معنیه پادکست رو نمی دونم! پادکست عموپورنگ یعنی چی؟ *خانم عباسی آمدم. آمدم خواخور آباجی آبجی! من اون هدیه رو نمی خوام چون جوابم اشتباه بود بعدشم با خودم و با شما و با همه قهرم! *مرضیه مینو* اون جایزه واسه تو و یکی دیگه از بچه ها که جواب درست داد من نوموخوام! این نوموخوام همه گیر شده ها. * ژاله فرهادروش* آبجی شیمیدان! با من بودی؟؟؟!! درست دیدم نوشته بودی مهر فروتن وای قلبم! قربانت چه عجب یکی منو دید! اون جایی هم که رزرو کردی خیلی خوبه ولی باید یکی هم کنار عمو بکشی. من و ل عباسی با هم باشیم. راستی خانم عباسی من شمایم یا شما منی؟ حالا یک بار یکی منو با شما اشتباه گرفت. بیژو رو هم فردا می بینم نظر می دم.

فلزیاب