خانه »»»» دست نوشته ها »»»» قطار شبکه کودک را مجهز کردیم

قطار شبکه کودک را مجهز کردیم

عموپورنگ ,پورنگ,برنامه کودک,شبکه کودک

اگر بپذیریم این کودک سالاری است که بر نهادهای خانواده و مدرسه حاکم است ، اینک باید بگوییم که قلمرو این فرمانروایی تا سطح رسانه ملی گسترش یافته است و به تدریج یک شبکه تلویزیونی فرم و محتوای خود را مطابق سلیقه و مطالبات کودکان تغییر می دهد و شبکه دو به شبکه کودک تبدیل می شود . تخصصی شدن شبکه های تلویزیونی البته یک ضرورت رسانه ای است که در همه جای دنیا پذیرفته شده است . شاید هیچ شبکه ای برای تخصصی شدن به اندازه شبکه کودک با توجه به این که کودکان و نوجوانان طیف وسیعی از مخاطبان این رسانه را تشکیل می دهند ، اولویت نداشته باشد. از سوی دیگر این دگردیسی رسانه ای فرآیند پیچیده و چالش برانگیزی است که راه دشواری را در پیش دارد ، به همین منظور درباره ضرورت تاسیس شبکه کودک و چگونگی فرآیند و شکل گیری آن با دکتر محمد میرکیانی ، مدیر شبکه کودک به گفت وگو نشستیم که می خوانید.

گفت وگو با مدیر شبکه کودک به بهانه روز جهانی کودک و رسانه

سایت خبری سیمافیلم / سید رضا صائمی :


*** آقای دکتر میرکیانی بالاخره شبکه دو به شبکه کودک تبدیل می شود یا هنوز زمان و شرایط بیشتری برای این کار نیاز است ؟

koodakاینجا کلیک کنید


از زمانی که من از گروه کودک شبکه یک در شبکه دو مستقر شدم ، بخش قابل توجهی از برنامه های این شبکه مختص برنامه های کودک و نوجوان شده است. البته ما باکس های کاملا تخصصی هم تعریف کردیم مثل « صبح بخیر بچه ها » یا « عصر بخیر بچه ها » و« شب بخیر بچه ها » . گسترش این باکس ها خود به معنی تبدیل شدن شبکه دو به شبکه کودک است. مثلا « شب بخیر بچه ها » که تایم آن ۱۵ دقیقه است ، در آینده می تواند به یک یا دو ساعت تبدیل شود که یک بخش آن هم قصه گویی باشد. ما در حال حاضر سیمای کودک و نوجوان داریم. برنامه های ماهواره ای ۸ ساعت برنامه دارند که در دو مرحله تکرار می شود. اکنون روزانه ۷ ساعت در باکس های مختلف برای سطوح کودک ، نوجوان و خردسال طی صبح ، عصر و برنامه های شامگاهی برنامه پخش می شود و عملا یک فضای ذهنی شبکه ای را برای مخاطبانش ایجاد کرده است. ما لوگوی مستقل داریم ؛ در واقع دارای برنامه ها و آیتم های لازم برنامه کودک هستیم که گسترش کمی و زمانی آن به شبکه کودک شدن می انجامد.
*** آیا همه برنامه های شبکه کودک برای کودکان است یا برنامه هایی درباره کودکان هم خواهید داشت؟


بله. بخشی از برنامه های شبکه دو در آینده تبدیل می شود به برنامه های درباره بچه ها . یعنی ساعت های که بچه ها بیننده این شبکه نیستند ، این آیتم روی آنتن می رود ؛ مثل برنامه “تصویر زندگی” که می تواند درباره تغذیه کودک ، روان شناسی کودک و… باشد که در واقع مخاطب آن پدر و مادرها هستند.


*** من متوجه یک موضوع نشدم و آن این که آیا شبکه کودک به همین ۷ ساعت برنامه کودکی که از شبکه دو پخش می شود اطلاق می شود یا به طور کلی شبکه دو به برنامه های کودکان اختصاص می یابد؟


ببینید ما در ساعت های که ساعت زنده برای تماشای تلویزیون از نظر کودکان است ، به پخش برنامه های آنها می پردازیم . ممکن است در ساعت ۱۲ شب شبکه دو یک برنامه سیاسی داشته باشد ، خب منطقی است که یک کودک نباید تا آن ساعت پای تلویزیون بنشیند. هر چند همان برنامه سیاسی نیز می تواند به نوعی به مساله کودکان ارتباط پیدا کند ؛ مثلا بحث خشونت در باره کودکان یا حقوق و آموزش کودکان و مسائلی از این دست . به طور کلی برنامه های این شبکه باید به نوعی با موضوع کودک و نوجوان ارتباط داشته باشد.
*** پس با این حساب شبکه های دیگر برنامه کودک پخش نمی کنند؟


در حال حاضر شبکه اصلی برنامه های کودک شبکه دو است ؛ اما نه به این معنی که شبکه های دیگر برنامه های کودک پخش نکنند ، یعنی شبکه های دیگر ، گروه کودک و نوجوان ندارند. مثلا گروه کودک شبکه یک منحل و در شبکه دو ادغام شده است ، لذا برنامه های کودکی که از شبکه یک پخش می شود بخشی از زیر مجموعه گروه اجتماعی شبکه یک است . دقیقا مثل شبکه سه ، چون شبکه اصلی برنامه های ورزشی این شبکه است اما این به این معنی نیست شبکه های دیگر برنامه پخش نکنند.
*** با وجود شبکه دو برنامه های کودک شبکه های دیگر در این شبکه ادغام نمی شود؟


در برخی مواقع این اتفاق افتاده است ، مثلا « خاله شادونه » و « آستانه » از شبکه یک به شبکه دوم منتقل شد. در واقع شبکه های دیگر کد تولید برنامه های سنگین در حوزه کودک و نوجوان نخواهند داشت .
*** آیا یکپارچه شدن برنامه های کودک در یک شبکه باعث اختلاف برنامه سازان کودک در تصاحب یک شبکه به نفع خود نمی شود ؟

بگذارید خیلی شفاف تر بگویم مثلا بین برنامه «عمو پو رنگ » از شبکه یک و « فیتیله » از شبکه دو بر سر این که به کدام شبکه تعلق دارند و کدامیک باید به شبکه دیگری نقل مکان کند ، اختلافی پیش نمی آید؟
نه این یک مساله سلیقه ای است . ببینید برای اولین بار در تاریخ تلویزیون ایران یک شبکه به برنامه های کودک اختصاص می یابد و خود این آغازگری یک فضیلت است. شما می دانید گروه کودک و نوجوان شبکه یک باسابقه ترین گروه تلویزیونی در حوزه کودک و نوجوان است و بیش از ۴۰ سال سابقه دارد و درست نیست که یک دفعه آنتن برنامه های کودک این شبکه خالی شود. به شکل صد در صد نمی توان شبکه های مختلف را از برنامه های کودک تهی کرد ؛ اما فقط یک شبکه اگر روزی ۸ ساعت برنامه کودک پخش کند به طور طبیعی رضایت بچه ها حاصل می شود و بعد از ۸ ساعت دیگر به دنبال برنامه کودک از شبکه دیگر نیستند. آن زمانی که بچه ها شبکه های مختلف را برای تماشای برنامه های کودک جستجو می کردند ، به این دلیل بود که ما حجم بالایی از برنامه کودک نداشتیم .


*** البته اگر برنامه های خوبی در شبکه های مختلف در حوزه کودک و نوجوان ساخته شود بچه ها از همه آنها استقبال می کنند ؛

مثلا موفقیت برنامه « عموپورنگ » به حدی زیاد بود که من گمان می کردم تا سال های سال هیچ برنامه ای نمی تواند رقیب آن بشود . در حالی که الان می بینیم برنامه های مثل « خاله شادونه » یا گروه فیتیله چقدر در میان کودک و حتی بزرگترها محبوبیت پیدا کرده اند.
البته ما همیشه به آقای فرضیایی نیاز داریم . ایشان یک چهره تکرار نشدنی است منتها چیزی که مایه نگرانی من است این مساله است که اگر آقای فرضیایی به عنوان یک سرمایه رسانه ای و ملی به شبکه کودک نیاید ، آسیب ببیند چون زمانی که من خودم مدیر گروه کودک شبکه یک بودم به گونه ای برخورد می کردیم که برنامه کودک با برنامه های شبکه دو همپوشانی پیدا نکند . ولی الان به ناچار به دلیل حجم زمانی برنامه های شبکه کودک ، این اتفاق می افتد و موجب می شود برخی از بچه ها موفق نشوند برنامه عمو پورنگ را تماشا کنند. حتی من طرحی دادم که فیتیله ای ها به عنوان مهمان به شبکه یک بیایند تا بهره آن به خود بچه ها برسد.


*** آقای دکتر تاسیس شبکه کودک به هر حال به امکانات و نیروی انسانی بیشتری محتاج است . آیا ما دارای این ظرفیت هستیم ؟

با امکانات و سرمایه های مادی و معنوی موجود توان برپایی و مدیریتی چنین شبکه ای را داریم؟
بله. ما تمام امکاناتی را که شبکه دو را به شبکه کودک فعال و پویا و در حد معیارهای بین اللملی تبدیل بکند داریم . مهم این است که مسئولان رده بالای سازمان برای ایجاد چنین شبکه ای تصمیم بگیرند. ببینید من یک قطار در حال حرکت را تجهیز کردم و تنها منتظر اعلام حرکت این قطار از سوی مسئولان سازمان هستیم تا هر چه زودتر این قطار شروع به حرکت کند. ضمن این که برپایی چنین شبکه ای به هزینه و بودجه های کلانی محتاج نیست و همیشه هزینه زیاد کردن به معنی خوب کار کردن نیست . ما باید از کمترین امکانات بیشترین بهره را ببریم و عرصه برنامه های کودک را وسیع تر کنیم . تاثیرات این شبکه فراتر از فواید رسانه ای است . ایجاد این شبکه به طور غیر مستقیم می تواند در کاهش افت تحصیلی ، کاهش نابهنجاری های کودکان و نوجوانان ، رشد ادبیات و هنر کودک و نوجوان تاثیر بگذارد . ضمن این که نهادهای مرتبط دیگر مثل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، سازمان تبلیغات اسلامی ، وزارت آموزش و پرورش و… نیز به این واسطه فعال می شوند. این را هم اضافه کنم به بهانه تاسیس شبکه کودک ، سازمان می تواند از مراکز تولید کننده و وارد کننده تلویزیون عوارض بگیرد چون مخاطبان تلویزیون افزایش پیدا می کند و اصلا خودش به یک منبع درآمد برای سازمان تبدیل می شود.


*** آقای میرکیانی یکی از بخش های بسیار مهم در کار کودک حوزه انیمیشن است و بسیاری از انیماتورهای ما مثل آقای زرین کلک و عظیمی انتقاد داشتند که حمایت نمی شویم و اگر از ما حمایت شود انیمیشن های بسیار خوبی در ایران ساخته خواهد شد که حتی می تواند با نمونه های خارجی آن رقابت کند . آیا شما در شبکه کودک برنامه و سیاستی برای حمایت از صنعت انیمیشن سازی و بهره گیری از آن را در دستور کار خود دارید؟


ببینید در عرصه تولید انیمیشن مرکز هنری – فرهنگی صبا متولی است . منتها باید مشخص شود حمایت یعنی چی؟ چون ما نمی توانیم از آنها حمایت مالی کنیم ،ما باید طرح داشته باشیم . ما همیشه فرصت اکران و نمایش این انیمیشن ها را در تلویزیون فراهم کرده ایم . من زمانی که مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه یک بودم یک مجموعه ۸۰ قسمتی انیمیشن تولید کردیم به اسم « قصه ما مثل شد » که در شبکه دو هم تکرار شد . ببینید یک زمانی انیمیشن برای جشنواره ها و سینما تولید می شود و یک زمانی هم برای تلویزیون که باید میان این دو تفاوت قائل شد . ما باید به تعریف روشنی از انواع انیمیشن برسیم . من ۴ سال پیش طرح انیمیشن بومی را مطرح کردم که چیزی مثل تام و جری ایرانی تولید کنیم . به نظر من ظرفیت این کار به شکل کاملی در داخل وجود دارد و می تواند به نیازهای گسترده رسانه ملی در این زمینه پاسخ دهد. به نظر من علاوه بر انتظاراتی که از مسئولان سازمان داریم ، باید یک طرح قابل اجرا در این زمینه ارائه کنیم . کسانی که شما از آنها نام بردید افراد متخصص و محترمی هستند اما باید برای رسانه تولید انبوه بکنند.
*** ارزیابی شما از تاثیر شبکه کودک بر روی سینمای کودک و نوجوان چگونه است؟


با اطمینان کامل می گویم که یکی از پشتوانه های اصلی سینمای کودک ، شبکه کودک خواهد بود. ما از سینمای کودک یک حمایت مستقیم می توانیم داشته باشیم از جمله پخش آثار سینمایی کودک از این شبکه . برای مثال برای اولین بار ما از طریق برنامه های کودک شبکه دو جشنواره فیلم کودک و نوجوان را پوشش دادیم. یا خانم زارعی یا همان خاله شادونه برنامه افتتاحیه جشنواره سینمای کودک را اجرا کرد . اینها امکاناتی است که شبکه کودک در جهت ارتقای سینمای کودک و نوجوان در اختیار آنان قرار می دهد. ضمن این که شبکه کودک به صورت غیر مستقیم نیز می تواند از سینمای کودک حمایت کند برای مثال از طریق تبلیغات آثار سینمایی یا حضور شخصیت های کودک سینمایی در تلویزیون و امثالهم.
*** آقای دکتر ما همواره از برنامه یا شبکه کودک و نوجوان نام می بریم اما واقعیت این است که به بخش نوجوان آن کمتر توجه شده است و برنامه هایی که برای این گروه سنی تولید می شود بسیار کم و ضعیف است ، که البته این مساله به سینمای نوجوان هم قابل تعمیم است . به نظر شما در این حوزه کم کاری صورت نگرفته است؟


ما در شبکه دو برنامه ای داریم به عنوان « عصر بخیر بچه ها » که به نوجوانان اختصاص دارد . ما بر اساس تعریفی که آموزش و پرورش مثل همه جای دنیا درباره نوجوان کرده است ، برنامه های خود را تعریف می کنیم که در واقع یک تعریف سنی و البته نسبی است. ما چند سال قبل برنامه ای به نام « نیم رخ » داشتیم که بعد به برنامه آستانه تبدیل شد . خوب این برنامه دقیقا درباره نوجوانان و متناسب با مقتضیات سنی این دوره بود. به نظر من تاسیس شبکه کودک و نوجوان فرصت های بیشتری را فراهم می کند تا به تولید برنامه های ویژه نوجوانان توجه بیشتری صورت گیرد.


*** یکی از نقدهای جدی که در سال های اخیر به برنامه های کودک شده ، مجری محور شدن آنهاست که موجب می شود بسیاری از برنامه های شبکه کودک فرم و شکلی تکراری به خود بگیرد .شبکه کودک نسبت به این موضوع چه تحلیلی دارد؟


من از این مساله دفاع می کنم و آن را یک نیاز رسانه ای می دانم . ببینید در سال های قبل به اندازه امروزآثار تصویری در اختیار کودکان قرار نداشت . امروزه کودکان حتی از بقالی سر کوچه هم می توانند فیلم انیمیشن تهیه کنند . شبکه های مختلف هم که دائم کارتون پخش می کنند . از سوی دیگر زندگی روزمره به ویژه در کلانشهرها فرصت ارتباط نزدیک انسانی را به شدت از کودکان و بزرگسالان گرفته است و کودکان و خردسالان به دنبال کسانی می گردند که با آنها حرف بزنند. مثلا خیلی از بچه ها مدت ها در نوبت قرار می گیرند برای یک دقیقه هم که شده با خاله شادونه تلفنی صحبت کنند. لذا به نظر من داشتن مجریان توانای کودک و نوجوان یک ضرورت رسانه ای است که مخاطب کودک ، خود طالب آن است. ضمن این که در یک برنامه دو یا سه ساعته مجری در کل ممکن است دو ساعت صحبت کند منتها چون اجرای او در کل برنامه تقسیم می شود ، گاهی به نظر می رسد این آیتم خیلی پر رنگ شده است. به این مساله هم توجه داشته باشید که کودکان به داشتن یک برنامه زنده که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند بسیار علاقه مندند و اگر منصفانه نگاه کنیم موفق ترین برنامه های کودک ، برنامه هایی بوده اند که مجری محور بودند.

منبع

تاریخ انتشار :۲۱/۹/۸۸
ساعت انتشار :۱۶:۱۵

همچنین ببینید

wpid-wp-1450181978332.jpg

چرا من؟

«چرا من؟» همیشه داستان از یک سوال ساده شروع می‌شود و چه تفاوتی می‌کند که …

۱۷۰ دیدگاه

 1. سلام عمو یادتونه یک کارت پستال بزرگ بعداز برگشتتتون از مکه به دستت رسید از ایمان وامید؟ من می خواستم بدونم خوشتون اومده دستت رسیده؟ راستی قدیما شعرا مفهوم بیشتری داشت این شعرتون که پیشیه اومد باعرض پوزش ولی هیچ اموزندگی نداره موفق باشید منتظر جوابتون هستمrasty cherasate filtereh?

 2. سلام عمو نمی دونم منو یادتون هست یا نه
  خلاصه اومدم یه اعتراف بکنم به سوتی که تو اولین کامنت بار اول براتون گذاشتم
  یادمه نوشتم زیاد برنامه هاتونو نمیتونم ببینم اما
  برنامه یه ((فوق العاده با اجرای قشنگ شما و همکاری امیرو سهند و متین رو میبینم که الحق هم فوق العادس))
  و روز بعد متوجه شدم واااااااااااااای عجب سوتی بزرگی دادم
  نگو اسم برنامه یه شما فوق برنامس نه فوق العاده

  از اون دفعه هر وقت پای سیستم میشیم میخوام براتون کامنت بزرام اما نمیدونم چرا وقتی سایت شما رو باز میکنم سیستم هنگ میکنه و تمام پیج هام رو میبنده

  عمو من توی خانواده و بین دوستان به خدای سوتی معروفم با این سوتی دیگه واقعا مشهور شدم
  حتما به وبلاگ من هم سر بزنید چکیده یه لیست شدهیه سوتی هام توشه
  یا علی
  خدا نگهدارتون

 3. سلام عمو جون الهی فداتون بشم من پریل هستم از سنندج همون که چند سال پیش براتون کتاب کردی فرستاد نویسنده اون کتاب کلثوم عثمان پور مادرم بود عمو من اینقدر شما رو دوست دارم که تمام فامیل فهمیدن وقتی می بینمتون اینقدر قربون صدقه تون می رم که عمو های خودم می گن راستش رو بگو مارم اینقدر دوست داری؟ من خیلی دوستتون دارم با اینکه من ۱۷ سال دارم ولی هنوزم برنامه ی شما رو خیلی دوست دارم تو رویا های خودم می بینم که شما اومدین سنندج و من شما رو ازنزدیک می بینم امیدوارم رویا هام به حقیقت تبدیل بشن دوباره بهتون سر می زنم پریا

 4. سلام عمو پورنگ پس ما کجا هستیم؟ چرا توی وبلاگ شما به روز نمی شیم؟

 5. salam amoo joon
  tu in ghatar shoma avalin…behtarin…mahboobtarin….amoo behtar na behtarinid

 6. بنام خدا …
  سلام عمویی … خداقوت !
  سلام آجی مریم ** تبریک میگم از صمیم قلبم خوشالم ….
  سلام آجی بهار *** آخی ایشالله دفعه ی بعد …. نیستی آجی یا من نمیبینمت ؟!
  سلام آجی ژاله *** منو نمیکشی ؟؟؟ نوموخوام ….(گرگانیه … {خنده}) کوچول خوبه ؟
  سلام آجی شیرین **** شیطون …. از دیروز تاحالا دارم میخندم !!!
  سلام آجی نرگس **** خوبی آجی جون … از الاهه خبر داری پیداش نیست آخه ؟!
  سلام دریا جون جونم …. ***** کجایی ؟؟؟؟ دلم تنگ شده …. اگه آپ کردی خبرم کن ….
  سلام ماه من ***************** بله میبینم که تحویل نمیگیرید حتی به اندازه ی یه جواب تک دادن …. بله ام … حالا چون عموت چهرش جواب تلفنتو نمیدی …شوخی کردم آجی …. شوخی {نیشخند} دلم برات تنگ شده … خیلــــــــــــی ….
  سلامممممممممممممممممممممممممم به همگی ….

  عمویی … عمویی ….. امروز اصلا حوصله نداشتم آهنگاتونو که گوش دادم کلی انرژی گرفتم ….
  خیلی ماهی عمویی …
  عمو امروز تولد یه دختر بچه ی ۸ سالس خواهرش از دوستامه عمویی انقدر ناز و با نمکه مو خرگوشیه مثل آجی ژاله {نیشخند}میشه شنبه اسمشو بخونید … لطفا !!!
  ***نسترن آسانی*** ۵ شنبه تولدش بود …. همین دیگه خیلی دوستتون دارم ….
  راستی عمویی دیروز یکم راجب برنامه تند رفتم میدونم شما هر کاری که انجام میدید برای شاد کردن بچه هاست … عمویی ببخشید !!! بخشیدی عمویی ….؟؟ قول میدم دیگه نگم عمو خودتونو نندازید …. قول !
  یا حق !

 7. به به همین یه قلم جنس رو کم داشتیم. ان شاء الله دیگه این پرچمو نمی بینید! من دنبال تر با پرچم دیگه ای خدمت می رسم!

 8. سلام! بچه ها این پرچم ها نشان دهنده ی سروریست که بهش وصل می شیم تا وارد این فضای مجازی بشیم مثلا پرچم جلوی اسم من نروژه یعنی من به این سرور وصل شدم همین طور برای فیاضی و شیوا صرامی و بقیه ی بچه ها.

 9. عمو ببخشید ویدئو پست نمیزارید؟ دلمون تنگیده بابا

 10. عمو ببخشد آخریشه من یه چیزی یادم افتاد داشتم دوباره این مصاحبه رو میخوندم به فکرم رسید چرا شبکه دو شبکه کودک باشه مگه آقای دکتر نگفتن سابقه ی شبکه یک توی زمینه کودک بیشتر از شبکه های دیگس پس چرا شبکه ی ۲ رو برای شبکه کودک شدن انتخاب کردن چرا شبکه ی یک شبکه ی کودک نشد ؟ مگه فرقی میکنه کودک کدوم کانال رو نگاه کنه ؟ با توجه به سابقه ی شبکه ی یک این برام سوال شد !

 11. یه چیزه دیگه بگم دیگه نمیام عمو چرا کامنت بعضی ها با اینکه چیزه بدی نداره تایید نمیشه؟ نمیگم چرا بعضی قسمت هاشو پاک میکنین میگم چرا اصلا تایید نمیکنین
  یه چیزه دیگه هم بگم ….؟ بگم ؟ بابا آنلاین

 12. خودمونیم خانم عباسی هرچی بالا پایین کردم مثله اینکه پرچمه هنوز پرچم ایرانه میشه بگین چرا ماله بعضیها که ایرنن فرق داره
  موردم ولی نفهمیدم

 13. سلام
  ممنون از راهنماییتون خانم عباسی عزیز…خوشحال میشم به من سر بزنید.

 14. عمو ببخشید یکی سلام یادم رفت یکی خدا قوت

 15. **خانم عباسی یه سوال فنی توی بعضی از این علامت ها پرچم بعضی کشور هارو به جای ایران زده اما کساییکه کامنت میدن ایران هستن مثلا مهرفروتن و فیاضی ونگاه کنید چرا پرچماشون ماله ایران نیست؟ آیا به خاطره اینه که کامپیوتری که باهاش کامنت می دن به جای ایران یه جای دیگرو مشخص کردن؟ و چرا رکسانا پرچم نداره ؟

 16. عموجون ممنون از اینکه ماه محرم هم برنامه دارین
  شاید اینجوری دیگه بعضی ها نگن که برنامه شما جنبه دینی نداره
  راستی فرارسیدن ماه محرم رو به شما تسلیت میگم
  التماس دعا
  دلم مست و لبم مست و سرم مست / بخون ای دل که صبرم رفته از دست

  بخون ای دل محرم اومد از راه / بخون اجر تو با عباس بی دست

  حسین یعنی زیبایی، مگر می شود با زیبایی همراه و همسایه بود و زیبا نشد
  خدانگهدارتان

 17. عموجون سلام
  دیشب بعداز اینکه برنامتون تموم شد،روزنامه ای رو که دیروز صبح برادرم خریده بود رو داشتم ورق می زدم،که با متنی که از برنامه های کودک کرده بود رو به رو شدم، و شروع کردم به خوندن. هر بار که یک جمله رو می خوندم بیشتر عصبانی میشدم، تا حدی که وقتی متنو تمام کردم،شروع کردم به داد و فریاد که این چه روزنامه ایه. توی اون متن به طور خلاصه این نوشته شده بود(به صورت گزینه ای براتون می نویسم):
  ۱٫ مجری ها با شعر های خودشون به حرکات موزون میپردازند
  ۲٫ همشون با نام عمو یا خاله برای بچه ها شناخته شده اند
  ۳٫ شعرها وحرکتشون در سن بچه ها نیست
  این یکی واقعا زور داشت:
  ۴٫ در برنامه ها از مسائل دینی کم استفاده میشه. مثلا در برنامه عموپورنگ فقط عمو چند دقیقه اخر دعا میکنه یا فیتیله در دقایق اخر با چهره ی عبوس شعر امام زمان رو میخونه
  عمو یکی نیست به این اقای محترم بگه:شما که برنامه ها رو نمی بینی مجبوری دربارشون نقد بنویسی
  مگه فقط مسائل دینی شامل دعا میشه؟؟؟
  اینکه به بچه ها احترام به پدر و مادرو یاد میدن،مگه جز دین نیست. مگر غیبت و دروغ و تهمت و… جز دین اسلام نیست.
  عمو که تمام موضوع های برنامه هاش بر اساس دینه. وقتی توی ماه رمضان حافظان قران رو میاره این به چه معنیه؟؟؟
  دیگه نمیدونم چی بگم…….
  فقط اینو میگم قضاوت نادرست درباره ی افراد جز گناه هاییه که تو دین ما هست

 18. سلام
  مبینا*شیوا صرامی*فیاضی* و سایر دوستانی که میگن چرا پرچم کشورمون مال جای دیگریست مربوط به آی پی و کارت اینترنتی تان است. بعضی از کارت های اینترنتی پرچم کشور دیگری رو نشان می دهند.
  خانم فروتن*مگر شما نسل سومی نیستید؟؟!! این کلپْک هم داره به همه لهجه های زنده ترجمه میشه فقط فاطمه مونده فاطمه***جون ِ این موشموشک و گوش دراز و نرجس جونت بگو تو لهجه همدانی چی میگن؟؟
  پادکست Podcast یا پادپخش تعاریف مختلفی داره اما بطور خلاصه به انتشار مجموعه‌ای از پرونده های رسانه دیجیتال که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد می گویند.برای اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید: http://pcmagblog.blogfa.com/post-494.aspx
  رویا*بخاطر اینه که زیست دوم بخش های گیاه شناسی اش بیشتره.این از تجربیات خودمه که بهت میگم اگر درخت حافظه بکشی و بعد از خواندن مطالبش خلاصه نویسی کنی هم برات شیرین میشه و هم زودتر یاد میگیری.

 19. سلام سلام سلام صد تا سلام به عمو داریوش ناز نازی خودم ……. عمو یی برنامت رو دیروز دیدم عمو پلیور نوتون مبارک باشه …….. خیلی بهتون میومدها …… عمو دیروز معلمتون زنگ زده بود تویه برنامه چه بامزه شده بودید وقتی باهاش حرف میزدید انگار که رفتید تویه بچگی هاتون ….عمو خودمونیم ها از خجالت هی سرخ و سفید میشدید آخی الهی از بس که این عموی من خجالتی و سر به زیره ……. شایدم هی یاده شیطونی های بچگی هاتون سره کلاس خانم اکبری افتادید هی خجالت میکشیدید عمو آره ؟؟ عمو نه خوشم اومد شما هم تویه مدرسه مثله من شیطون بودیدا ….. ولی درس خون ….منم شلوغی هام رو میکردم ولی درسمو هم همیشه میخوندم ….. عمو ای کاش من تویه بچگی هاتون بودم میدیدم اون موقع ها چه جوری بودید ؟؟؟ ای کاش …….به خاطره برنامه ی دیروز ممنون عمویی قشنگ بود فقط به قوله خودتون برنامه ی دیروز خیلی بی نظم بود دلیلش چی بود نمیدونم !!!!!! چرا عمو دیروز این قدر هل بودید سره برنامه انگار یه جورایی استرس داشتید چرا ؟؟؟

 20. هوالحق
  سلام خوبین؟ شما روزنامه جام جم دیروز رو خوندید؟
  صفحه جامعه(۱۴) یه مطلب با عنوان پرسه در کوچه پس کوچه های انزلی ((بندری گمشده در مه)) نوشته بود خیلی قشنگ بود همش میخوندمو یاد شما میفتادم گفتم ای کاش میخوندید .
  اینجا کلیک کنید

فلزیاب