خانه »»»» دست نوشته ها »»»» رویای فراموش شده کودکان در تلویزیون

رویای فراموش شده کودکان در تلویزیون

به نام خدا سلام به همگی دوستان

امروز به مطلب تحلیلی جالبی برخوردم  که شما را هم به مطالعه آن دعوت می کنم

وقتی برنامه‌های تلویزیون یکی دو دهه پیش را با امروز مقایسه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم عشق ،علاقه‌ و احترام به دنیای کودکان اکنون کمتر وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، دوران کودکی از تاثیرگذارترین و تعیین‌کننده‌ترین دوران عمر هر فرد است. دورانی که خوب، بد، زشت و زیبا زندگی آینده تمام کودکان را رقم می زند، به همین علت رسانه‌های عمومی به ویژه صدا و سیما به عنوان فراگیرترین رسانه ارتباط جمعی باید به این دوران توجه ویژه داشته باشند.

اکنون که به دوران کودکی همنسلانمان نگاه و برنامه‌های تلویزیون آن زمان را با برنامه‌هایی که امروز برای بچه‌ها پخش می‌شود، مقایسه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که شاید از لحاظ فرم در این برنامه‌ها تفاوت و گاهی پیشرفت حاصل شده باشد.ولی عشق و علاقه‌ای که در آن دوران در برنامه سازان دیده می شد، اکنون آشکارا کمتر شده و در تولید برنامه های کودکان به رج زدن تعدادی موضوع از پیش تعیین شده اکتفا می‌شود. در حالی که کار هنری خصوصاً برای کودکان بیش از هر چیز کار دل است.
آثار شاخصی چون “محله بهداشت”، “محله برو و بیا”، “مدرسه موش ها”، “کرم شب‌تاب”  و .. اکنون به گفتگوی دو یا چند نفره مجری و عروسک ها بدل شده‌اند و از ابتدا تا انتها مشغول نصیحت کردن کودکان و دادن پیام های بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی به آنها هستند. آثار انیمیشن خارجی با مضامین متفاوت و غالباً همان مضامینی که در ساخت برنامه‌های وطنی بدآموزی خوانده می‌شود، به طور مرتب پخش می‌شوند و اتفاقاً بچه‌ها هم به شکل قابل توجهی از این گونه برنامه‌ها استقبال می کنند. دلیل این اتفاق کمرنگ بودن نگاه کارشناسانه در پسزمینه کارهای کودک است.
البته در میان برنامه‌های کودکان و نوجوان کمتر می‌توان به برنامه نسبتا موفق “فیتیله‌ای‌ها” اشاره کرد که چند سال روی آنتن است ، آن هم تا حدی به وادی تکرار افتاده است . این برنامه نه تنها کودکان، بلکه بزرگسالان را همراه خود می‌کند. در این برنامه گروه سه نفره محمد مسلمی، علی فروتن و حمید گلی هر هفته سعی می‌کنند با سرودن اشعار جدید و پخش آیتم‌های متنوع برای بچه‌ها فضای متفاوت و شادی را رقم بزنند که نه تنها بچه‌ها سرگرم شوند، بلکه مسائلی را هم یاد بگیرند، اما تنها یک برنامه پاسخگوی نیاز کودکان ما هست؟
برای اینکه کودک چیزی را بپذیرد در مرحله اول باید با او همدلی ایجاد کنیم و به همین دلیل ناچاریم تصاویری را مقابل چشمانش بنشانیم که او از دیدن آنها شاد شود و احساس کند عروسک یا کودکی که در تلویزیون می‌بیند، از جنس خود اوست. برنامه‌های عروسکی  تا دوره‌ای  جزو بهترین برنامه‌های کودک و حتی بهترین برنامه‌های تلویزیون بودند. شادی و سرزندگی کودکانه از اولین نشانه‌هایی است که این برنامه‌های عروسکی قادر به بخشیدن آن به مخاطبان هستند، چیزی که در انواع دیگر برنامه‌ها نشانی چندانی از آن نمی‌بینیم.
در سال‌های گذشته خلق عروسک‌های شیرین و دلچسب با خصوصیات اخلاقی و رفتاری باورپذیر از مهمترین اتفاقات صدا و سیما بود. البته گروه‌های مشخص و محدودی در این حیطه فعالیت می‌کردند. در گذشته آنها ساعات وسیعی از روز را به خود اختصاص می‌دادند و جالب اینجاست که توانایی جذب مخاطب را در این زمان طولانی داشتند که علت آن بیش از هر چیز به خلاقیت فردی و آشنایی با روحیات کودکانه و مدیوم تلویزیون بازمی‌گردد.
در میان این عروسک‌ها، مجموعه “صندوق پست” یا همان کلاه قرمزی و آقای مجری در تلویزیون جایگاه خاصی پیدا کرد و خیلی زود، رفتارها، لحن صحبت و تکیه کلام‌های او فراگیر شد. در دوران پخش کلاه قرمزی کمتر کسی را پیدا می‌کردید که به نوعی با این برنامه درگیر نشده و بخشی از زمانش را به آن اختصاص نداده باشد. البته این اتفاق تنها در مورد کودکان نیفتاد و آن برنامه به سرگرمی مهمی برای بزرگسالان هم تبدیل شد.
برخی برنامه‌های کودک تلویزیون مدت‌هاست به لحاظ فرم گرفتار دور باطل شده‌اند. ترکیب عروسک با کسی که او را خاله صدا می‌زند، ترکیبی قدیمی و کسالت بار است که در جدیدترین شکلش جای خاله با عمو، دایی و پدربزرگ عوض می‌شود.

از جمله اتفاقاتی که موجب جذابیت کلاه قرمزی شد، ویژگی‌های رفتاری او بود. کلاه قرمزی از نظر تمام خصوصیات غیر از ظاهر به کودکان شبیه بود. او شعار نمی‌داد. مانند بسیاری از بچه‌ها دروغ می‌گفت، شیطنت می‌کرد و در رویه کار تمام حوادث را به نفع خود تمام می‌کرد. متاسفانه ایراد عمده‌ای که بسیاری از برنامه‌های عروسکی دارند، گذاشتن حرف های تکراری و بزرگ در دهان آدم‌هایی است که گوینده مناسبی برای این عروسک‌ها نیستند وبا جست و خیز‌ها و لحن غلو شده فکر می‌کنندمی‌توانند باکودکان ارتباط برقرار کنند.  این نقصان  مهمترین دلیلی است که باعث ایجاد دافعه در کودکان می‌شود، حتی اگر این نوع عملکردها نتیجه بخش هم باشد، مسلماً نتیجه مثبتی نخواهد داشت و نتیجه آن مشاهده کودکانی است که رفتاری بزرگسالانه و متظاهرانه دارند.

ما با ساخت این نوع برنامه‌ها بچه ها را از سن طبیعی و حقوق کودکانه آنان محروم می‌کنیم و بخشی از بهترین و شیرین‌ترین دوران زندگی را از آنها می‌گیریم.  ظاهرا  اغلب برنامه سازان فراموش می‌کنند که اگر می‌خواهند به کودکان صداقت را بیاموزند، اول باید با آنها صادق باشند . سریالی هم چون  “کلاه قرمزی” این ویژگی را به شکل روشن و بارزی دارا بود . مهربانی و شفقت موجود در صورت و صدای ایرج طهماسب هم موجب شکل گرفتن بده بستان‌های کلامی زیبایی بین او و مخاطب می‌شد که شاید ساعت‌ها بدون کوچکترین احساس کسالت و خستگی تحملش می‌کرد، اما در حال حاضر برنامه‌های عروسکی به لحاظ محتوا و ساختار دارای سطح نازلی هستند.
بچه‌ها بیش از هر چیز نیاز به پرواز ذهن و آموزش‌هایی دارند که به خلاقیت آنها بیفزاید. خلق فضاهای دور از ذهن که توانایی ذهنی کودک را افزایش می‌دهد و ناممکن‌ها را از پیش پای او بردارد، از مهمترین اصولی است که برنامه سازان تلویزیون باید مد نظر قرار دهند.
برخی برنامه‌های کودک تلویزیون مدت‌هاست به لحاظ فرم  گرفتار دور باطل شده‌‌اند. ترکیب عروسک با کسی که او را خاله صدا می‌زند، ترکیبی قدیمی و کسالت بار است که در جدیدترین شکلش جای خاله با عمو، دایی و پدربزرگ عوض می‌شود و در حقیقت تغییر خارق العاده‌ای اتفاق نیفتاده است. فرم پایه همان است که بود و تنها رنگ و لعاب اثر عوض شده است. گویی برنامه‌سازان ما جرات و جسارت رفتن به سمت ساخت‌ها و فرم‌های جدید را ندارند و ترجیح می‌دهند از همان فرم تجربه شده پیشین استفاده کنند.
با تمام این تفاسیر به نظر می‌رسد کودکان امروز چه به لحاظ تولیدات داخلی و به چه لحاظ انیمیشن‌های خارجی خریداری شده نسبت به نسل‌های گذشته نیاز روحی شان تامین نمی‌شود و بعید است خاطرات خوش همانند آنچه نسل دوم از دوران کودکی خود به یادگار دارد برای آینده خود به یادگار ببرند.
در هفته جاری بحث مهم برنامه‌های کودک سیما را با کارشناسان و برنامه سازان دنبال می‌کنیم.
——————–
فاطمه عودباشی

همچنین ببینید

wpid-wp-1450181978332.jpg

چرا من؟

«چرا من؟» همیشه داستان از یک سوال ساده شروع می‌شود و چه تفاوتی می‌کند که …

۱۷۷ دیدگاه

 1. بنام خدا
  سلام عموی خوبم
  خسته نباشین عمویی
  امروز محشر بودین …عمو از لحظه ی شروع شدن برنامه مهمون اومد اونم چه مهمونهایی عمو….عمو من بیشتر حرفهاتونو لب خونی میکردم (برای احترام به حبیب خدا)مجبور به کم کردن صدای تلویزیون شدم…عمو خیلی خوشحالم خیلی خوشحالم که ۵۱ روز دیگه برمیگردین.
  عمویی الان من شبیه یه گوجه ی نرسیده دارم نگاهتون میکنم ومیگم خیلی خوشحالم که زود زود برمیگردین….عمویی امروز خیلی فوق العاده بودین…
  عمو مائده کوچولوتون هیجا نمیره من میدونم که نمیره.چون میدونم که عموشو خیلی دوست داره و با عموش خیلی حرفها داره…
  بچه ها اینجا میان که با عمویی که خیلی دوسش دارن حرف بزنن اینجا یه محیط پاک وکودکانه است که باید شاد نگه اش داریم …
  عمو مراقبه خودتون باشین…
  (کودکه درونم دخترتونه)

 2. سلام عموی گلم

  امروز داشتم فکر میکردم پیام تبریک روز معلم روباید به چند نفر بگم؟
  توی افکارم میغلطیدم که یاد شما هم افتادم
  یادم اومد که باید به شما هم بگم

  عمو واستادددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد بزرگ زندگی من
  روزت مبارک
  یادت در ذهنم ومهرت در قلبم جاودانه است…..

  تی فدا:مهدیه

 3. سلام عمو جونم….خسته نباشید..ا راستی می خواستید دکتر بشید رشته تون تجربی بوده ..منم تجربی هستم …اتفاقا منم می خوام دکتر بشم ولی ….با این امتحانایی که من دادم (منظورم مستمره)معلوم نیست که چه بلایی سرم بیاد…
  عمو واستون دعا میکنم تا در پروژه جدیدتون (بوستان دوستان پورنگ)موفق باشید…در ضمن روز معلم هم تبریک میگم…دست شما و همه همکاراتون درد نکنه خیلی واسه ما بچه ها زحمت میکشین….خدا پشت و پناهتون باشه..(ا..مثل مامان بزرگاحرف زدم)…عمو جون ما اجی ها واسه شما توی این مدت که نیستید کامنتهای زیادی میذاریم…/تا حالا این قدر ننوشته بودم/…
  دست علی یارتون ..

 4. دست شما درد نکنه فکرکنم می خواستی بگی:دربرنامه بازه حیای من کجارفته(شوخی)درمورد برنامه جدید میشه بیشتر توضیح بدین که ماهم نظر بدیم من که چیزی نفهمیدم البته ببخشیدا؟راستی شماامسال تشریف
  میارین نمایشگاه کتاب؟کاش میشد ای کاش میشد شما هم بیاین-پارسال که نیومدین از عموشهروز هم پرسیدم گفت نمیاین-الکی الکی داشتی زنگوله رو از دست میدادی برار جان-قربونتون برم تا ٢شنبه بای بای

 5. بارون پاییزی(آزاده)

  سلام عموجون خوبید؟؟؟؟الان هم خوبم هم بد از یه طرف تحمل۵۱ روز سخته ازیه طرف برگشت دوباره تون بی نهایت شیرین.اما خب تحمل میکنیم دیگه.
  راستی عمو جون دلتون میاد به امیر فنچک من اینطوری بگید؟؟؟من از موقعی که امیر رو دیدم هنوز تو شوکم که چرا تلویزیون اینقدر این فنچ رو تپلی نشون میده.من منتظر بودم با یه بچه چاق روبرو بشم .اما امیر حتی از پسردایی دوم ابتدایی من لاغر وکوچولو تر بود.اول که جلوم وایساد فکر کردم خیلی باشه کلاس اول ابتداییه.اما خداییش عقل و شعورش خیلی بیشتر از سنش بود.البته فکر کنم خودشو لاغرم کرده باشه.در هر صورت خیلی دوستون دارم هم شمارو هم امیر جون رو.

 6. راستی عموجونی یادم رفت بگم دعا یادتون نره
  یا علی

 7. دایی نمی تونم نقاشی آپ کنم ارش عکس گرفتم ولی بعدا براتون اسکنش میکنم ولی هر ماری میکنم آپ نمیشه !!! عمو راستی یه ایمیل جدید ساختم .چرا برنامتون شروع نمیشه ؟؟!!

 8. سلام عموجونییییییییییییییییییی
  خوبین؟خوشین؟الحمدا…مامان فاطمه خوبه شکرخدا؟سلام برسونی مامانیو.با این متن موافقم دیگه به شادی بچه ها, به صمیمیتی که دارن توجه نمیشه.همه چیز خلاصه شده تو عروسکهای جورواجور با یه خاله یا عمو کنارشون.اما….
  اما عموی ما عروسک نداره.عموجونیییییییی عزیزم سه تا گل پسر داره یکی از یکی شیطون تر.جدی میگم عمو من با برنامه های شاد شما بزرگ شدم هیچ روزیشو با برنامه های دیگه عوض نمی کنم.چون با همه خوبی و (بدی که نداشته)لحظه به لحظه اش برای من درسی بوده از معلم گل و دوست داشتنیم.عمو با همه ارادت با همه صمیمیت کودکانه با همه عشقی که به شما دارم میگم: عمو روزت مبارک

 9. دوست جوووووووون جوووووونم سلااااااام دلم برات تنگ شده خیلی از وقتی رفتیم برای عمو لوح بگیریم دیگه ندیدمت یاده اون بستنیه و اون آقاهه ….بود لوح درست کرد بخیر از اون قشنگ تر ..عمو می گیم نگهبانای سازمان خیلی باحالنا ماقرار بود سیزده به در بریم پیشه اونا!!!!!!!! حیف که مریم نبود والا میرفتیم !!!!
  مریم یادته پارک ملت چه خوش گذشت روانویمسم در چه حاله هروقت به اونا نگاه میکنم یاده تو می افتم میگم مشکیش الان در چه حاله ؟ آخی چقدر خوب بود منو بگو دانشگاه رو پیچوندم عمو جات خالی انقدر خوش گذشت ساعت۳ من دیگه نزدیک خونمون بودم میرم اس داد الان رسیده به عمو ….آخییییییییی چه روزی بود اون ۲ روز که با مریم بودم خوبی مرم جونم ؟
  خدا قوت یه ساعت دیگه برنامه شروع میشه این هفته هم که آخرشه آخ جوون یه کم به درسامون میرسیم :)
  خدا قوت نه خسته موفق باشین ….

 10. سلام دایی . روز معلم پیشاپیش به بهترین معلمم مبارک !! دایی بابا مامان من هم معلم هستن . داییییییییییی!! اومدین وبلاگم ؟؟؟ دایی اگه نیومدین پس همین جا مینویمش : هفته دیگه قراره مدرسه ما رو ببره نمایشگاه کتاب .نمی دونین چقد تا حالا آرزو کردم که کاش میشد یه معجزه ای رخ بده و شما رو ببینم ههههییییییی خدااااااا!!!کاش میشد یه کوچولو کو چولو میومدین!!ما صبح روز پنج شنبه نماز صبح تو جمکران هستیم . میخوام یه نامه واسه امام زمان بنویسم ( و بندازم تو چاه جمکران)تا یه کاری کنه که عمویی رو ببینم. راستی عمویی امروز من و داریوش یه عالمه گردو شکستیم تا واستون رنگینک درست کنم بیارم تهران !! دایی اینقد دعا کردم که دیگه باورم شده میاین !! ما پنج شنبه و جمعه اونجاییم. ( دایی چه چیز بزرگی دارم ازتون میخوام نه ؟)

 11. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLIIIIIIIIIIIIIIIII BOOOOOOOOOOOOODDDDDDDDDDDDDش AMOO LOTFAN BE WEBE MAN HAM BAZAR BEDE

 12. راستیییییییییییییییییییییییییییییییییییی
  روزت مبارک استاد مهربونی که با ساده گی و پاکی خودتون به منم یاد داید پاکی بچگونه

  عمو پورنگم روزت مبارک!!!

  دوست دارم عموییی پورنگ

  علی علی

 13. به نام او
  سلام
  تو این روزا بعضی وقتا تو دلم داد میزنم عمو هستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عمو داری می بینی مگه نه؟؟؟؟
  سکوتتون بازم داره نگرانم میکنه یادته عمو توپست با شمام!!!!!! …. تو تموم اون بحث و حرف ساکت بودین و بعدم همون پست …. عمو اون روز صدای شکستن وجودم رو شنیدم دیگه دوست ندارم مثل اون روز تکرار بشه

  ******************
  فیاضی عزیزم حرفات خوب بود اینی که اینجا دو تا وب بشه اصلا موافق نیستم اینجا اومدیم بچگی کنیم اصلا اومدیم بچه باشیم چرا همون جوری که اومدیم رفتار نکنیم؟؟؟ فکر کنم همه ی ما ها با این ادبیات سنگین آدم بزرگا در ارتباطیم و باید تو بعضی مواقع مثل اونا باشیم خواسته یا نا خواسته ولی اینجا که دنیا… دنیای بچگیه
  اگه بازم بخوایم همون جوری ادامه بدیم اومدن ما اساسا اینجا بی مورده چون بچگی در کار نیست
  بعدم کی گفته ردیف کردن یه سری واژه سنگین یعنی پر محتوا بودن عمو یعنی واقعا این نوع ادبیات رو دوست دارن؟؟
  اینجا دنیای بچگیه ….. مدیریت هم دست کسی هست که ما رو به دنیا بچگی دعوت کرد ولی من فکر نمی کنم تو دنیای بچه ها این نوع صحبت خریدار داشته باشه ….. به نظر من بیشتر خسته کننده ست
  من خودم بیشتر این مواقع خوابم می گیره البته ببخشید اینجوری میگم ….. نه اینکه حرفا رو نفهمم نه این نیست دور ما تا دلتون بخواد هستن که با حرفاشون گیجمون کنن اینقدم زیاد بوده که ناخواسته حرفاشون و می فهمییم ولی خسته میشم

  **********************
  عمو جون … خواهش….خواهش…..خواهش هزار تا از این کلمه ها اگه فکر میکند درسته تایید کنید دوباره نشه یه بحث جدید

  علی علی

 14. سلام عموی گلم حالت چطوره خوبی خوش میگذره خانواده چطوره حتما سلام منو رو به مادرت برسون و بگو مادرجان خسته نباشی از طرف من که چنین پسر گلی رو به جامعه تحویل دادی عمو جونم امروز منتظر برنامه تون هستم خیلی حیفه که دیگه این هفته آخرین برنامه های فوق برنامه عمو پورنگ هست ولی قول بده عمو جون که حتما با یک برنامه قشنگ و زنده به زودی زود برگردی این همه طرفدار و دوستدارتون منتظر برگشتتون هستم پس زیاد معطلشون نذاری عموی گلم.
  سلام ابجی های گلم تو سایت چه خبر شده چرا انقدر تو کامنت هاتون از دست هم شکایت می کنین اینجا یه محیطی هست برای دوست شدن بیشتر و خیلی صمیمانه ابجی عباسی و خانم عباسی با اینکه من زیاد با شما آشنایی ندارم ولی همیشه طرفدار خوندن کامنت هاتون هستم خواهشا از سایت نرید و حرفایی که پیش اومده رو فراموش کنید و دوباره اون محیط سراسر عشق و عاطفه رو ایجاد کنید عمو دوست نداره که بین شما کینه و کدورتی با بقیه ابجی های سایت به وجود بیاد پس بیاین سایت برگرد به همون فضای که داشت و همه دوستش داشتیم من هم اولاش مثل بقیه ابجی های گلم دوست داشتم که عمو حداقل جواب یکی از کامنت های من رو بده ولی الان برام مهم اینه که عمو حداقل کامنت هام رو می خونه و این خیلی برام ارزش داره خوب ابجی های گلم مواظب خودتون باشید البته من اصلا آدمی نیستم که بخوام کسی رو نصیحت کنم این حرفای من رو بذارید پای اینه که شما رو خیلی دوستت دارم و یه حرف دوستانه به شما ابجی های گلم هست.

 15. به نام خدا
  سلام عمویی جونم خوبین خسته نباشین (اگه غلط املایی دارم باورکنید دارم با یه دست و با دست چپ مینویسم )
  میدونم عمویی ولی باورکنید دیگه نتونستم طاقت بیارم و نیام بعد زود میرم استراحت میکنم .
  عمو جونم نمیدونید چقدر دلتنگ شده بودم وای چقدر سخت گذشت و چه ماجرایی داشتم طولانیه عمو تو وبم نوشتم دوست داشتین برین بخونیدش.
  عمووقتی امدم تو نت یه ساعتی میشه کامنت بچه ها رادیدم چه خبرا بوده که ما نبودیم عمو من یه سری جمله های خوب دارم که میخوام بنویسم وجواب همه را بدم بااجازه:این ها را به خودمم میگما:
  این برای انهایی که فک میکردن آجی مهری و مرجان جون دارن بحث و دعوا و مشاجره میکنند:
  دعوا مشاجره چیزخوبی نیست ،ولی این دلیل نمی شود که اشخاصی که یکدیگر را دوست دارند با هم دعوا نکنند.(البرت.م)
  اینم برای کسانی که شجاعت ندارن حرف دلشون بزنند:
  هنگامی که شجاعت پیدا میکنید تا همه چیز را صادقانه ابراز کنید همه سوءتفاهم ها ازبین می روند و حتی اگر لازم باشد که رابطه قطع شود،نقطه ابهامی باقی نمی ماند.(البرت.م)
  **اینم برای اینکه احساس میکنیم این جا داره رو به سردی و دوستی ها داره کمرنگ تر میشه :**
  دلیل این که روابط انسانها پس از مدتی به سردی میگراید،این است که روابط ما رابطه مستقیم با احساسات ما دارند و بنابراین،هنگامی که احساس ما نسبت به طرف مقابل،تغییر می کند،رابطه ما نیز دچار تزلزل می شود.روی خوبی های او متمرکز شوید تا احساسات شما لطیف شوند و رابطه تان نجات پیدا کند.(رالف والدوامراسون)
  اینم برای اینکه خیلی ناشکریم:خدایی ناکرده عمو این جا را …
  انسانها چیزهایی را که دائما با او هستند،نمی بیند و فراموش می کند و فراموشی ،بزرگترین قاتل راوبط انسانی است .بدترین اعتیاد ،عادت است!(رالف .وا)
  واین هم برای این که میریم غصه هامون را به عمویی میگیم :
  نهایت سعی تان را بکنید که شادی هایتان را با دیگران تقسیم کنید و غم هایتان را برای خود نگه دارید.دیگران به اندازه کافی غم و مشکل دارند و بیشتر از آن نیازی ندارند.(خلیل جبران)
  اینم جواب من به همه ی این اتفاقات!!!
  عمو جونم ببخشید طولانی شد بذارید به حساب مدتی که نبودم.خدا پشت پناهتون .التماس دعا.
  برادرزادتون
  ****************
  از همه اجی هام هم یه دنیا ممنونم .
  ** آجی عباسی ** میدونی که من چقدردوست دارم بیا اخه ما یه اجی عباسی که بیشتر نداریم اگه بری دق میکنم
  اجی منی بیــــــــــــا ،خشن بهت نگا میکنما (نیشخند) اجی دوست دارم .
  اجی ها همتون را دوست دارم و ببخشید اگه نگرانتون کردم از همه معذرت میخوام و یه دنیا ممنونم .

 16. سلام عمو جون مهربون و عزیز ، پیشاپیش روز معلم و بهتون تبریک میگم .
  عموجون برنامه شما شادترین و دوستانه ترین و صمیمانه ترین برنامه ها و در عین حال آموزنده است امیدوارم برنامه جدیدتون خیلی زود شروع بشه . برام عجیب همیشه تابستون که بچه ها فرصت بیشتری دارند شما برنامتون تعطیل میشه مثل سریالهای پرطرفدار که دقیقا مهر ماه با شروع سال تحصیلی شروع میشند . به هرحال دوستون داریم منتظرتونیم تا بازهم کنارتون باشیم. شاد و سلامت باشید *** روژان کوچولو ***

 17. به نام خدا…
  سلام عمویی!روزتون مبارک.روز خانم اکبرنژاد هم مبارک

 18. جناب آقای داریوش فرضیایی پیشاپیش روزفرخنده ومبارک معلم را به شما معلم کلاس فوق برنامه تبریک عرض می نمایم(اوه اوه چه لفظ قلم)اینو از من بایه آسمون ستاره قبول کنین آخه ٨ساله که تنهامعلم من شما هستین آخه دیگه دسترسی به معلمان دوره مدرسم ندارم،شمابودین که درس چگونه زندگی کردن وبرخورد بادیگران رابه من یاد
  دادین-معلم عزیزم روزت مبارک-بچه ها یه معلم دیگه هم اینجا داریم،اون کسی نیست جز خانم عباسی،این روز برشما هم مبارک-

 19. به نام خدا
  سلام عموی همیشه مهربونم !
  می دونم هیچ وقت نوشته هام اون طوری نبود که باید باشه !؟ ولی خط به خطش با تمام صداقت بود ! بچه هاحرف هاشونو هچ وقت ، هیچ وقت توی دلشون نگه نمیدارن اگه این کارو انجام بدن کم کم بزرگ میشن … بچه ها شادی هاشونو فریاد می زنن مثل وقتایی که دلم می خواست جیغ بزنم بگم : عمـــــــــــو ممنون !!
  راستی عمو واقعا ممنون به خاطر همه چیز …. خوندن این همه کامنت کلی چشمای مهربونتون رو خسته می کنه خیلی وقتا بدون فکر کردن براتون نوشتم و خودم این خستگی رو دو چندان کردم تازه فقط این وبلاگ نیست که به خاطرش ازتون ممنونم شما ۸ ساله که کنار ما هستید و تو این ۸ سال …. بازم بلد نیستم اون طوری که باید تشکر کنم !عمو شما خیلی خوبین … خیلی …. واین جا توی تمام دنیای مجازی بی نظیره ! راستی عمو پیشاپیش خداحافظی می کنم امیدوارم دوباره ببینیمتون ! دوستتون دارم عمویی ….
  التماس دعا .

  سلام دوستان خوبم !
  نمی دونم چی شد ؟! که به این جا رسیدیم …. این وبلاگ برام یه بهونه بود. برای بودن کنار کسایی که همیشه فکر می کردم منو همون طوری که هستم پذیرفتن ! و من اجازه دارم اینجا هر چند بار که دلم می خواد به عموم بگم دلم براش تنگ شده …. اجازه دارم هر چقدر که خواستم کودکی کنم!!
  اجازه دارم از تنهایی های خودم بگم ….
  روز های اولی که وبلاگم رو درست کردم هیچ وقت به حظور هیچ کدومتون تو وبلاگم فکر نمی کردم فقط از خودم می نوشتم برای روزی که شاید …شاید کسی منو با تمام بدی ها و خوبی هام باور کنه !؟
  فکرکردم خیلی زودتر از چیزی که فکر می کردم به آزوم رسیدم ولی حالا امروز به اندازه ی دیروز و شاید کمی بیشتر احساس تنهایی می کنم !
  من بلد نیستم و یاد هم نخواهم گرفت …. بلد نیستم حرف هامو تو دلم نگه دارم بلد نیستم آخرکامنت هام به عمو نگم دوسش دارم بلد نیستم به عمو نگم چقدر از مرگ ماهی قرمز هام ناراحت شدم این رو اون قدر تو گلوم نگه داشتم که ازش خسته شدم من بلد نیستم برای عمو از شعر هایی که دوستشون دارم ننویسم من بلد نیستم به عمو نگم که چقدر وقتی که می افته از دکورشون بدم میاد من بلد نیستم …..
  پس اینجا جای من نیست ! توقع خیلی از دوستان امروز اینه که نحوه ی کامنت ها تغییر کنه و من حس می کنم عموهم ” یه جور دیگه ” نوشتن رو بیشتر می پسنده ….
  ولی یه روز یاد می گیرم …. خانم عباسی ** خیلی کمکم کردین اما تا امروز یاد نگرفتم چه طور میتونم به جای قلبم با عقلم بنویسم !!؟
  یه روز یاد می گیرم و اون موقع بر میگردم ….. فعلا بهتره یه گوشه ی دور از خودم بنویسم !
  از همراهی همه شما دوستان توی این چند ماهه ممنونم ! شیرنم ، مریم عزیزم ، نرگس مهربونم ، ژاله ی موخگوشیم خانم عباسی ،نور ماهم و ….. از همتون ممنونم! لطف کنید جواب این کامنت رو ندید (تمنا می کنم)*، به اندازه ی کافی جو این جا بهم ریخته است ….
  ** پری کوچولوم ** می دونم می خوای الان دعوام کنی …. ببخش ! باور کن از این همه نا باوری خسته شدم !ولی از کودکی ، از نوشتن نامه های طوماری برای عمو و ….. از تکرار ۱۴۲۵۱۵ خسته نشدم !! دوستت دارم …

 20. amooi dastet dard nakone ke mikhai maro degh bedi in post ro avaz kon amooi kei barmigardin emroz be khatere shoma 3 bar to madrese gariam gereft !!!!!!!!bbbbbyyyyyyyyyyeeeeeeee amooi ehe ehe
  bye bye be mide didar albate emroz

 21. راضيه اللهياري براي دريا حيران

  سلام دریا حیران عزیزم
  ممنون از اینکه به کامنت های من توجه میکنی!!!
  از تو و همه دوستان به ویژه عمو پورنگ میخوام تابرام دعا کنید.
  تو راست میگی من نا امید شدم….
  شاید فشار زندگی و مشکلات تحمل من رو کم کرده و نا امید شدم!!!!
  نمیدونم……
  برام دعا کنید.

 22. عمو کوچیکتم…خیلی دوستت دارم…

 23. فاطی شیطون از رشت

  سلام شیمی احوال خوبیسه؟چطور بود؟یادم رفت بهتون بگم که اگه خدا بخواد من قراره در اینده همکارتون بشم یا بازیگر ودوستم مهدیه هم اگه خدا بخواد میخواد گوینده بشه تو رو خدا با اون قلب پاکتون واسه همه ی ما دعا کنید که به هرجایی که دوست داریم برسیم.راستی دخترداییم هم شما رو واقعا دوست داره.امروز منتظر برنامه خیلی قشنگتون هستم.توروخدا شعر بیا تابریم کجا بریم خونه خاله و….. رو هم بخونید چون من خیلی دوست دارم.ممنون.

 24. …..البته من یه بار قسمت نمایشی” نود فیتیله” ایشونو دیدم بد نبود ازجهت طنز ولی از جهت محتوایی ،محتوای خاصی نداشت یعنی نمایشهاشون بیشتر جنبه خنده داره تا آموزش!!!!
  برنامه شبکه ۵ هم که دیگه از جلوی تلویزیون میخواد رد بشه میخوام دیگه تلویزیونو بکوبونم توسرم!!!

  البته همه اینا نظر منه ها،خدایی نکرده جسارت نشه…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  درمورد عروسک هم باید بگم بسته به شخصیت سازی اون داره !!مثلا من خودم واقعا ببلی رو دوست داشتم،واقعا شخصیت شیرین و دوست داشتنی داشت…
  درآخر اینکه من فکر میکنم موفقیت برنامه عمو پورنگ بیش از ۶۰ درصدش،بلکه بیشتر به خاطر صداقتشه…چون صداقت برای بچه ها مهمترین اصله…
  به امید روزی که به کار کودک تو همه ی زمینه ها بیشتر اهمیت داده بشه…
  چه کارشناسیی کردمآآآآآ!!!!!!…..
  عادله حیرانی پور!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 25. ….**برنامه عمو پورنگ** توی این چند سال بی نظیرو بی رقیب بود و یه جورایی هم از این نمودارsin ی مستثناست.اینو فقط من نمیگم که فکر کنی تعصبی برخورد میکنم. نظرخیلیاست!!داداشمم که اصلا از بچگی اهل برنامه کودک نبود میگه جدا که اجرای پورنگ تکه،ازهمون اولم برنامه شما رو نگاه میکرد.
  یه بنده خدایی که نوه هم داره ولی بازم…!!!!!!!!!!!!!!
  البته بازم باید از دید بچها دید!!!!!
  الان فیتیله…با وجود تمام احترامی که براشون قائلم…
  امااینکه همش با تنوع موسیقی میخوان برنامه رو متنوع کنن و شاد نگه دارن بماند(موسیقی هایی که بیشتر به درد بزرگترا میخوره تا بچه ها!!!)،تکراری شدن بیش از اندازشم بماند…
  امابیشتراز همه دلم خونه از تقلیدهایی که از برنامه عمو پورنگ میکنن!!!! الان دکورشونو نگاه کن…
  یادمه اینجور دکورو برنامه عموپورنگ سال۸۵ داشت!!!!حالا باید وایستیم ببینیم دکور۴سال دیگشونم مثل الان برنامه عمو پورنگه دیگه لابد!!!
  البته من یه بار قسمت نمایشی نود فیتیله ایشونو دیدم….

 26. واما درمورد پست(دیگه چندوقته نبودم دارم تلافی میکنم…من هم باجنبه!!!)
  عمو به نظر من اینکه واقعا کارتونای جدید به پای قدیمیا نمیرسن یه حقیقته!!! ما اون زمانا(نه سوء تفاهم نشه ها !!من سنی ندارم!!)
  ما اون زمانا واقعا با کارتونهاش زندگی میکردیم اما تو این چند سال اخیر ،برنامه های کارتونی واقعا بی مزه و بی محتوا یا شایدم بعضا بد محتوا شدن.
  امادر مورد کار اجرا برای کودک انصافا قضیه فرق میکنه،کاراجرا برای کودک تو چند سال اخیر خیلی پیشرفت کرده،اما همونم حالت sin ی داشته تقریبا!!!!!!!!!!!
  یعنی بعد از یه تحول و صعودی که صورت گرفت بعد یه مدت دوباره کار اجرابه خاطر تکراروتقلیدو خیلی چیزای دیگه به حالت نزول در اومده!!!
  البته من اگه بخوام از دید یه آدم بیطرف هم قضاوت کنم ازحق نگذریم برنامه **عموپورنگ**….

 27. سلام عمویی
  دلم براتون تنگ شده….
  این هفته آخرین هفته ی فوق برنامه ی پورنگه!!!!
  برنامه ای که برای ما یه کلاس درس بود و در این کلاس ما در مورد موضوعات مختلف مطلب یاد گرفتیم ….
  شاگردان این کلاس فقط سهند و متین و امیر محمد نبودند بلکه تمام بچه های ایران بودند….
  ومعلم این کلاس یا بهتره بگم معلم بچه های ایران عموپورنگه….
  عموپورنگ شما فقط در فوق برنامه معلم نبودید بلکه ۸ ساله که معلم ما هستید و ما تک تک از شما درس درست زندگی کردن رو می آموزیم….
  معلم بچه های ایران زمین روزت مبارک!!!!!
  راستی عمویی گفته بودم به هر قیمتی چهارشنبه مرخصی میگیرم ، گرفتم!!!!
  خوشحالم از این که میتونم آخرین فوق برنامه رو ببینم!!!!
  عمویی برام زیاد دعا کن!!!!!

 28. عمو با یه چند نفر کار دارم…!!!!!!!!!!!!
  ***** آبجی شیرین*** و***آبجی تینا****ببخشیددیر حالتونو میپرسم،ولی خیلی ناراحت شدم وقتی فهمیدم…ان شاالله که حالتون زودتر خوب میشه آبجیای گلم…خدا همه ی مریضها روهرچه زودتر شفا بده.

  ****راضیه خانوم اللهیاری****آبجی جون خیلی وقته که از کامنتات بوی ناامیدی میاد!!این خیلی بده ها آبجی !!به خدا توکل کن.ان شاالله که مشکل توهم حل میشه…دیگه هم از این فکرا نکن!!!!!!!!

  *****نسیم جون*****دیروز رفته بودم جمکران،یادت کردم که گفتی دوست داری بری جمکران،کلی واست دعا کردم.واسه عموهم که دیگه جای خود دارد،البته اگه خدا قبول کنه…

  ****واما آبجی مریم جدیری******آبجی من به وبلاگت سر میزنم،جالبم هست اما نمیدونم چرا قسمت کامنتاش واسه من باز نمیشه که نظرم بذارم ولی دست تو و دنیاجون درد نکنه،وبلاگ جالبیه…

  ****وهمه آبجیای گلم*** که خیلی وقته ازشون سراغ نگرفته بودم….مخلص همتونم هستم…

  دریا حیران-دوست شما و دوستدار عمو…!!

 29. ملیکا به خانم عباسی

  سلام خانم عباسی من چون تازه با این سایت آشنا شدم شما را نمی شناسم ولی مثل اینکه بچه ها خیلی دوستتون دارن.می خواستم ازتون خواهش کنم به اون ۲تا سوالی که من در کامنت قبلی گذاشتم هم پاسخ دهید

 30. راستی…ببینم…
  عمو…
  عموووووو…
  عموووووووووووووو…
  منو نگاه کن…(از اون چشم غره های خودت!!)
  چرااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟عمو چرا یه طومار نوشته هایی که در مورد پست قبلی نوشتم تایید نشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
  اکشال نداره!!!وقتی دیدم تایید نشده گفتم یا اشتباهی شده یا ام اینکه شاید احتمالا ممکنه لابد خود عمو صلاح ندونسته تاییدش کنه دیگه!!!!!چمیدونم؟؟؟؟؟؟؟من که از سیاست های مدیریتی شما سر درنیاوردم!!!!!اما چون چیز بدی توش ننوشته بودم خداروشکر خاطرم جمعه که ناراحتت نکرده عمو!!!!!!!!
  ولی عمو مشکوکه…!!!! ازکامنت بچه ها اینجور برداشت میشه که یه چنتا کامنت غیرمورددار دیگه ام …
  ****ولی عمو میدونی چیه!!!؟؟؟****
  وقتی کامنتی رو تایید نمیکنیاآآآآآآآ یه جورایی خوشحال میشم میگم حتما تا تهشو خونده که نظرش بر تایید نکردن بوده دیگه!!!!!!!دلگرم میشم بیشتر!!!!!!
  البته اگه از شانس بد من برعکس،یوهو نخونده اشتباهی رد نشده باشه!!!!!!!!!!!!
  بیخیال…
  دریا حیران- خیلی عموشو دوست داره ها!!!!!!!!

فلزیاب